9 maja, 2021
Yoga – czy warto? Rodzaje yogi
Praca w ciągłym biegu i stres – domeny człowieka pracującego w XXI wieku. W pogoni za karierą oraz pieniędzmi zwykle zapominamy o własnych potrzebach, a mianowicie zachowaniu równowagi pomiędzy ciałem i umysłem. W tych zabieganych czasach bowiem luksusem okazuje się spokój i harmonia. A w tym może nam pomóc yoga. Sprawdź z nami zalety z uprawiania tej formy aktywności i wybierz rodzaj yogi dostosowany do Ciebie.
Czym jest yoga?
Yoga wywodzi się z Indii i jest określana jako ścieżka samorozwoju, wiodąca ku wyzwoleniu i jedności z Absolutem. To jeden z najstarszych systemów filozoficznych znany ludzkości.
Praktykowanie jogi polega na wykonywaniu poszczególnych asan (pozycji). Drugą techniką jest tzw. pranayama, której zadanie nadrzędne skupia się na kontroli oddechu.
Często także wykorzystuje się jako element ćwiczeń mantrę oraz techniki medytacyjne.
Podczas uprawiania yogi koncentrujesz się na swoim ciele i oddechu. Poszczególne asany wykonujesz powoli, bez pośpiechu, synchronizując ruchy z prawidłowym tempem oddechu. Skupienie na sobie pozwala odciąć się od otoczenia, na chwilę zapomnieć o otaczających rozterkach i obowiązkach. To czas tu i teraz, dla Ciebie.
Rodzaje yogi
W zależności od oczekiwanych rezultatów możesz zdecydować się na konkretny rodzaj yogi. Proponujemy wybrać spośród trzech najpopularniejszych.
- Yin yoga – tzw. joga powięziowa – spokojna praktyka szczególnie polecana osobom po kontuzjach stawów i mięśni (łagodna intensywność).
- Ashtanga yoga – nazywana medytacją w ruchu – zajęcia polegające na powtarzaniu tych samych sekwencji asan (umiarkowana lub duża intensywność).
- Vinyasa yoga – płynne przechodzenie między pozycjami, synchronizacja ruchu z oddechem. Wskazana do relaksu oraz naładowania pozytywną energią.
Dlaczego warto uprawiać yogę?
Yoga to nie tylko sposób na wyciszenie i koncentrację na sobie. Korzyści płynących z uprawianie tej formy aktywności jest zdecydowanie więcej, zarówno dla ciała, jak i umysłu. Dlaczego warto uprawiać jogę?
- Redukuje stres. Pomaga przy tym zachować lepszej jakości sen (niweluje bezsenność), zmniejszając inne negatywne skutki długotrwałej ekspozycji na czynniki stresogenne, jak kołatanie serca, nerwowość czy rozdrażnienie.
- Poprawia przemianę materii. Regularne ćwiczenia pozwolą wysmuklić sylwetkę, zredukować wagę spalając tkankę tłuszczową. Asany wpływają na poprawę przepływu krwi oraz metabolizm, dodatkowo wzmacnia mięśnie – jesteś bardziej giętki i rozciągnięty.
- Nie obciąża kręgosłupa. Często yoga okazuje się zbawienna dla osób zmagających się z bólem pleców. To bezpieczny sposób na redukcję napięcia nerwowego, co może pomóc uśmierzyć ból oraz zniwelować dalsze dolegliwości.
- Wspomaga układ odpornościowy. Wszystko za sprawą kontroli oddechu – dotleniając się, ograniczasz szansę powstania infekcji dróg oddechowych.
Co jest potrzebne do uprawiania yogi?
Ćwiczenia możesz wykonywać podczas grupowych zajęć lub w domowym zaciszu. Jedyne, czego potrzebujesz, to wygodny strój, mata do ćwiczeń oraz… cisza i spokój. Zaleca się separację od wszelkich zewnętrznych dźwięków, np. poprzez włączenie odgłosu śpiewu ptaków lub spokojnej, relaksacyjnej muzyki.