Enter your search keyword or phrase and press enter.

6 stycznia, 2024

Za kierownicą Rolls-Royce Ghost: Doskonałość JAZDY w każdym aspekcie

Za kierownicą Rolls-Royce Ghost: Doskonałość JAZDY w każdym aspekcie

Możliwość prowadzenia takiego samochodu jak Rolls-Royce Ghost to nie lada gratka dla każdego miłośnika motoryzacji luksusowej. To niezwykłe auto, które odzwierciedla dziesięciolecia doskonałości, luksusu i nieustannej innowacji w motoryzacji. Pozwólcie, że zabiorę was w fascynującą podróż przez filozofię, inżynierię i wyjątkowy design tego niesamowitego pojazdu.

Tło i historia Ghosta

Historia Ghosta sięga roku 2009, kiedy to Rolls-Royce Motor Cars zaprezentował ten model na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie. Ghost został stworzony jako bardziej kompaktowa alternatywa dla flagowego produktu marki, Phantom. To auto miało przyciągnąć nową grupę klientów, którzy poszukiwali bardziej skromnego i minimalistycznego wyrazu doskonałości w projektowaniu, inżynierii i rzemiośle Rolls-Royce.

W ciągu swojego 10-letniego cyklu życia pierwsza generacja Ghost stała się najbardziej udanym produktem w historii marki. To właśnie dzięki niemu Rolls-Royce mógł zwiększyć produkcję, inwestować w nowe technologie i zyskać pozycję globalnej marki luksusowej. Produkcję Ghosta pierwszej generacji zakończono w 2019 roku, a to wydarzenie zostało uroczyście upamiętnione w kolekcji Ghost Zenith.

W 2020 roku świat ujrzał nową generację Ghosta, która została zbudowana na tej samej platformie Architecture of Luxury, co Phantom, Cullinan i Spectre. Wraz z nową generacją Ghosta, Rolls-Royce wprowadził także warianty Ghost Extended i Black Badge Ghost, które zyskały popularność w 2021 roku.

Filozofia i pozycjonowanie Ghosta

Ghost to studium redukcji, minimalizmu i prostoty. Jego czystość stanowi idealne tło dla niestandardowych zamówień Bespoke, pozwalając klientom wyrazić swoją kreatywność i wyrazić swoje osobiste upodobania niemal całkowicie wolne od technicznych i estetycznych ograniczeń.

Ta czystość otwiera przed właścicielem nieskończone możliwości, zachęcając go do wprowadzenia koloru, energii i wibracji w swoje zamówienie oraz pozwalając pięknym materiałom, doskonałemu rzemiosłu i wyjątkowym detalom mówić same za siebie, subtelnie i bez ozdób.

Nowe podejście do luksusu

Projekt Ghosta odzwierciedla wyraźny zwrot w podejściu klientów do luksusu, który nastąpił od jego pierwszej generacji. Dzisiejsi konsumenci luksusowych samochodów świadomie odrzucają przepych i ekstrawagancję. Ich gusta są określone przez redukcję, prostotę i wartość, a inteligentny i przemyślany wybór wyjątkowych materiałów i rzemiosła jest kluczowy. Dla Ghosta każdy element ma znaczenie, cel i integralność. Ta filozofia jest przeciwieństwem „premium mediocrity”, czyli terminu stworzonego przez przemysł modowy na określenie produktów, które polegają na udawaniu luksusu dzięki fałszywym dodatkom i bezsensownym artystycznym ozdobom.

Ghost został także zaprojektowany z myślą o młodszych klientach, często samodzielnych i pewnych siebie, którzy zwykle są samowystarczalni i zainteresowani doświadczeniem i dynamiką jazdy swojego samochodu.

Obecny model Ghosta

Ghost jest doskonały w swojej prostocie, ale stworzenie tej czystości wyrazu było jednym z największych wyzwań technicznych, przed jakimi stanęła marka. Samochód ten wyposażony jest w najnowszy sprzęt i funkcje, takie jak:

– Reflektory LED i laserowe o zasięgu ponad 600 metrów, oraz system wspomagania widoczności.
– System czterech kamer z widokiem panoramicznym, z pełną widocznością 360 stopni i widokiem z lotu helikoptera.
– Aktywny tempomat.
– Systemy ostrzegania przed kolizją, ruchem poprzecznym, zmianą pasa ruchu i ostrzeganiem o zmianie pasa.
– Wyświetlacz head-up 7×3 o wysokiej rozdzielczości.
– Hotspot Wi-Fi na pokładzie.
– Asystent parkowania.
– Niestandardowy system nawigacji i rozrywki.

Inżynieria

Ghost jest zbudowany na platformie Architecture of Luxury, takiej samej, jak Phantom, SUV Cullinan i całkowicie elektryczny Spectre. Elastyczna i skalowalna konstrukcja z aluminium zapewnia doskonałą akustykę, dużą sztywność i dynamiczne właściwości jezdne. Samochód jest wyposażony w napęd na wszystkie koła, sterowanie wszystkimi kołami i układ zawieszenia Planar Suspension System, który został specjalnie zaprojektowany, aby dostarczyć znakomitej jakości „magicznego dywanu” – charakterystycznego dla marki Rolls-Royce.

Karoseria Ghosta jest w 100% wykonana z aluminium, jednolita, dzięki czemu nie ma widocznych spoin. Wnętrze jest również wypełnione materiałami dźwiękochłonnymi, co poprawia komfort akustyczny wewnątrz samochodu.

Silnik V12 Twin-Turbo o pojemności 6,75 litra dostarcza Ghostowi imponującą moc i moment obrotowy, zapewniając dynamiczną jazdę. Ghost jest również wyposażony w układ zawieszenia Planar Suspension System, który zapewnia wyjątkowy komfort jazdy.

Akustyka

Dbając o jakość dźwięku, Ghost jest wyposażony w system audio Bespoke, który tworzy doskonałe warunki akustyczne wewnątrz pojazdu. Dzięki specjalnie zaprojektowanym przestrzeniom i zaawansowanej technologii, dźwięk w Ghost jest wyjątkowy i pełen klarowności. Warto zaznaczyć, że Rolls-Royce dba nie tylko o cichą kabinę, ale także o subtelne efekty dźwiękowe, tworząc delikatny dźwięk w tle, co zapobiega uczuciu dezorientacji u pasażerów.

Design zewnętrzny i wnętrze

Ghost to samochód, który zachwyca minimalistycznym designem zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Charakteryzuje się on ostrymi liniami nadwozia i charakterystycznym podświetlanym logo Spirit of Ecstasy na masce. Wnętrze pojazdu emanuje elegancją i prostotą, z dbałością o najdrobniejsze detale i użycie materiałów najwyższej jakości. Wszystko to tworzy wyjątkowy klimat luksusu i wygodę dla pasażerów.

Personalizacja Bespoke

Klienci Rolls-Royce mają możliwość indywidualnej personalizacji swoich pojazdów, a Ghost nie jest wyjątkiem. Jednym z najciekawszych elementów personalizacji jest podświetlana tablica rozdzielcza Illuminated Fascia, która tworzy magiczny efekt podczas jazdy nocą. Klienci mogą wybrać spośród szerokiej gamy materiałów i wykończeń, aby stworzyć samochód idealnie dopasowany do swoich upodobań. To pozwala na wyrażenie własnej kreatywności i uczynienie Ghosta wyjątkowym.

Podsumowanie

Rolls-Royce Ghost to doskonały przykład luksusowego samochodu, który łączy w sobie minimalistyczny design, doskonałe wykonanie, innowacyjną inżynierię i niezwykłą akustykę. To pojazd, który spełnia oczekiwania nowoczesnych klientów luksusowych samochodów i pozostaje wierny duchowi marki Rolls-Royce. Ghost to wyjątkowy pojazd, który oferuje doskonałość w każdym detalu, spełniając najwyższe standardy luksusu i jakości. Jazda Rolls-Royce Ghostem to prawdziwe przeżycie, które trudno porównać z czymkolwiek innym na rynku motoryzacyjnym.