10 maja, 2021
Luksusowy towar – Sen. Dlaczego jest ważny?
Statystyczny Polak spędza 25-35% swojego życia w łóżku. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważny dla naszego organizmu jest dobrej jakości sen. Niedobór może pogorszyć jakość naszego życia, natomiast w skrajnych wypadkach długotrwały brak snu doprowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlaczego sen jest tak ważny?
Mózg nigdy nie śpi
Gdy Ty udajesz się na spoczynek, Twój mózg nadal pracuje. Mózg to kopalnia informacji, biblioteka danych. W czasie snu następuje wzmożona odbudowa komórek, którą można określić procesem oczyszczającym dla umysłu. Oznacza to, że wytwarzane są nowe synapsy (połączenia nerwowe) oraz usuwane ster, zbędne. Powstają „miejsca” na nowe wspomnienia.
Zaburzenia snu zakłócają ten proces, przyczyniając się do zaników pamięci, pogorszenia koncentracji i samopoczucia, a także chwilowego „odłączenia” mózgu – stąd tyle wypadków wśród kierowców zawodowych.
Warto dodać, że sen to także przede wszystkim czas regeneracji i odbudowy naszych tkanek, mięśni.
Odpoczywa cały organizm. W tym czasie produkowane są także ważne aminy i hormony.
Negatywne skutki braku snu
Pamiętaj, że w przypadku snu ważna jest nie tyle jego długość, co jakość. Wraz z wiekiem spada nasze zapotrzebowanie na sen, dlatego noworodki przesypiają nawet 20 godzin w ciągu doby, podczas gdy osoby starsze potrzebują zaledwie 5-6 godzin do pełnej regeneracji.
Jakie zatem negatywne skutki niedoboru snu możesz zaobserwować?
- Pogorszenie kondycji fizycznej – mniej snu to mniej czasu na regenerację mięśni, osiągasz gorsze rezultaty podczas wzmożonego wysiłku.
- Zaburzenia pamięci długotrwałej oraz mowy – doświadczasz tzw. luk w pamięci, brakuje Ci słów, mówisz niewyraźnie (bełkot), powtarzasz się, Twój mózg pracuje jakby wolniej.
- Zmienia się Twój nastrój – stajesz się drażliwy, roztargniony. Pogarsza się Twoje samopoczucie, brakuje Ci motywacji do działania. Długotrwałe problemy ze snem prowadzą do stanów lękowych a nawet depresji.
- Zmniejsza się Twoja odporność – stajesz się bardziej podatny na drobne infekcje, częściej doświadczasz bólu głowy.
- Przybierasz na wadze – brak snu doprowadza do zaburzeń metabolicznych, co sprawia, że jesz więcej, częściej sięgasz po niezdrową żywność.
- Tracisz panowanie nad swoim ciałem – deprywacja snu może powodować halucynacje, zaczynasz widzieć podwójnie, nie odróżniasz wytworów wyobraźni od rzeczywistości.
Co wpływa na jakość snu?
Wszystko! Przede wszystkim jednak styl życia, używki oraz stres. Na pewno na jakość snu wpływa najbliższe otoczenie, ale także rytuały, którym oddajemy się przed nim.
Co robić, by lepiej spać?
- Unikaj ciężkostrawnych posiłków tuż przed snem. Kolację zjedz na 2-3 godziny przed położeniem do łóżka.
- Zadbaj o odpowiednie warunki w sypialni – zaciągnij zasłony lub rolety, zamknij okna (wcześniej przewietrz pokój), zgaś światło. Zadbaj o ciszę i spokój.
- Jeśli Twój partner chrapie, zaopatrz się w zatyczki do uszu.
- Wyłącz telewizję, odłóż telefon – niebieskie światło emitowane z ekranów pobudza Twój mózg, zamiast go wyciszać.
- Odstaw pobudzacze – kawę, herbatę oraz papierosy.
- Kup średnio-twardy materac, który odciąża kręgosłup i pozwala się zrelaksować.