Enter your search keyword or phrase and press enter.

10 maja, 2021

Luksusowy towar – Sen. Dlaczego jest ważny?

Luksusowy towar – Sen. Dlaczego jest ważny?

Statystyczny Polak spędza 25-35% swojego życia w łóżku. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważny dla naszego organizmu jest dobrej jakości sen. Niedobór może pogorszyć jakość naszego życia, natomiast w skrajnych wypadkach długotrwały brak snu doprowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlaczego sen jest tak ważny?

Mózg nigdy nie śpi

Gdy Ty udajesz się na spoczynek, Twój mózg nadal pracuje. Mózg to kopalnia informacji, biblioteka danych. W czasie snu następuje wzmożona odbudowa komórek, którą można określić procesem oczyszczającym dla umysłu. Oznacza to, że wytwarzane są nowe synapsy (połączenia nerwowe) oraz usuwane ster, zbędne. Powstają „miejsca” na nowe wspomnienia.

Zaburzenia snu zakłócają ten proces, przyczyniając się do zaników pamięci, pogorszenia koncentracji i samopoczucia, a także chwilowego „odłączenia” mózgu – stąd tyle wypadków wśród kierowców zawodowych.

Warto dodać, że sen to także przede wszystkim czas regeneracji i odbudowy naszych tkanek, mięśni.

Odpoczywa cały organizm. W tym czasie produkowane są także ważne aminy i hormony.

Negatywne skutki braku snu

Pamiętaj, że w przypadku snu ważna jest nie tyle jego długość, co jakość. Wraz z wiekiem spada nasze zapotrzebowanie na sen, dlatego noworodki przesypiają nawet 20 godzin w ciągu doby, podczas gdy osoby starsze potrzebują zaledwie 5-6 godzin do pełnej regeneracji.

Jakie zatem negatywne skutki niedoboru snu możesz zaobserwować?

Co wpływa na jakość snu?

Wszystko! Przede wszystkim jednak styl życia, używki oraz stres. Na pewno na jakość snu wpływa najbliższe otoczenie, ale także rytuały, którym oddajemy się przed nim.

Co robić, by lepiej spać?


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine