Enter your search keyword or phrase and press enter.

20 maja, 2021

CENY NAJMU MIESZKAŃ PO ROKU PANDEMII

CENY NAJMU MIESZKAŃ PO ROKU PANDEMII

Ostatni rok zaskoczył nas wszystkich i nie ma w zasadzie takiej sfery życia, która nie uległaby zmianie z powodu pojawienia się COVID-19. Sytuacja wpłynęła także na rynek nieruchomości, w tym na wynajem mieszkań. Jak wygląda rzeczywistość rok po pandemii w największych miastach w Polsce?

Zwiększona podaż mieszkań do wynajęcia na początku 2021 roku

W lutym tego roku podaż na rynku mieszkań na wynajem była o blisko 13 proc. większa niż w ubiegłym. Do zwiększonej liczby nieruchomości do wynajęcia dostępnych w naszym kraju przyczyniła się niewątpliwie sytuacja pandemiczna. Wiele dużych miast opuścili studenci, przechodzący na nauczanie zdalne, z wynajmu rezygnowały także osoby, które straciły pracę, mogące pracować zdalnie czy cudzoziemcy.

Skutkiem wzrostu podaży i spadku popytu na rynku nieruchomości był spadek cen. Właściciele, którzy byli zmuszeni walczyć o lokatorów, wykorzystywali często właśnie konkurencję cenową. W efekcie stawki za wynajem spadły na początku tego roku o około 5 proc. w całej Polsce. Mimo wszystko nie jest to tak drastyczna zmiana, jakiej niektórzy się spodziewali.

Ceny wynajmu mieszkań w największych miastach w Polsce w 2020 i 2021 roku

To, jak dokładnie plasują się ceny w 16 miastach w Polsce, przedstawili w swoim raporcie, przygotowanym dla Business Insider Polska, eksperci portalu Gratka.pl. Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku w porównaniu z poprzednim rokiem?

Od lat w sektorze nieruchomości najdroższym miastem w Polsce pozostaje Warszawa. Wynajęcie kawalerki w stolicy w kwietniu 2020 r. kosztowało średnio 2050 zł, dla porównania w lutym tego roku było to 1900 zł. Analogicznie cena dwóch pokoi wynosiła 2800 zł i 2400 zł, a trzech 3500 zł i 3300 zł. Z zestawienia wynika, że najdroższymi miastami w Polsce, tuż po Warszawie, były na początku roku Wrocław, Gdańsk i Kraków. Z kolei najtańsze mieszkania na wynajem można było znaleźć w Kielcach, Białymstoku, Bydgoszczy oraz Olsztynie.

Jeśli chodzi o powierzchnię Polacy najchętniej wynajmują teraz nieruchomości, których metraż waha się pomiędzy 35 a 50 m², tuż za nimi są kawalerki.². Liczba osób poszukujących największych lokali w porównaniu do zeszłego roku rośnie, dlatego w przypadku tych mieszkań ceny najmu pozostają stabilne.

Ceny najmu spadły, podczas gdy ceny zakupu mieszkań wciąż rosną

Podczas gdy ceny najmu na początku roku spadły, stawki za nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym wzrastają. Nowe mieszkania w styczniu wyceniano nawet o 3,5 proc. wyżej niż w grudniu 2020 r.

Inne czynniki, które mają wpływ na ceny wynajmu nieruchomości

Sytuacja pandemiczna wpłynęła w dużym stopniu na ceny wynajmu nieruchomości w ostatnim roku. Warto jednak mieć na uwadze, że stawki na rynku zależą od znacznie większej liczby czynników. Na to, jaką cenę trzeba zapłacić za wynajem mieszkania wpływa oczywiście miasto, w którym się znajduje, jego powierzchnia czy lokalizacja, ale także standard wykończenia lokalu, piętro, na którym się znajduje, liczba pokoi, a nawet ceny sąsiednich nieruchomości.

Więcej informacji na temat wynajmu apartamentu:

E: Informacje

W: Vilea Property Boutique

źródła:
businessinsider.com.pl
bankier.pl


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine