Enter your search keyword or phrase and press enter.

26 czerwca, 2021

GDZIE ZAMOŻNI POLACY KUPUJĄ NIERUCHOMOŚCI ZA GRANICĄ

GDZIE ZAMOŻNI POLACY KUPUJĄ NIERUCHOMOŚCI ZA GRANICĄ

Coraz większy procent zamożnych Polaków decyduje się na zakup nieruchomości poza granicami kraju. Trend ten zyskuje na dynamice z każdym rokiem. W jakim celu bogaci postanawiają nabywać posiadłości oraz mieszkania za granicą? Czy ma to sens i czy da się na tym zyskać? Jakie kraje wiodą prym wśród kupowanych przez Polaków nieruchomości klasy premium?

Polacy coraz szybciej się bogacą

Statystyki wykazują, że każdego roku zwiększa się dynamika przyrostu ludności zamożnej. Zalicza się do nich obywateli, który miesięczny dochód brutto przekracza kwotę 20 tysięcy złotych dla osób bogatych oraz 50 tysięcy złotych – bardzo bogatych. Co ciekawe, do grona zamożnych coraz częściej wkraczają osoby młode.

Według raportu KPMG za rok 2018, odnoszącego się do dóbr luksusowych, w ciągu roku (między 2017 a 2018) liczba zamożnych Polaków wzrosła z 23 tysięcy do 1,3 miliona!

Gdzie w Polsce znajduje się największy odsetek bogaczy? Na podium klasyfikują się:

Na czwartym miejscu znajduje się Małopolska. Dlaczego akurat tam mieszka najwięcej zamożnych ludzi? Ponieważ te regiony rozwijają się najbardziej dynamicznie w porównaniu do reszty kraju.

Czym jest luksus dla bogacza?

Osoby zamożne mają zróżnicowane podejście do kwestii dóbr luksusowych. Dla jednych luksusem będzie zakup drogiego i limitowanego zegarka, torebki czy biżuterii, ewentualnie samochodu, który dla zwykłego śmiertelnika jest „poza zasięgiem”. Nieruchomości to już większy wydatek, dlatego jeszcze do niedawna nie było to praktykowane równie często, co zakup nowoczesnego auta czy jachtu. Jednak czasy się zmieniają, a co za tym idzie – zmienia się także myślenie ludzi bogatych.

Coraz częściej Polacy decydują się na zakup luksusowych nieruchomości z tak zwanej klasy premium.

Do tej pory najchętniej celowano w posiadłości oraz mieszkania w Polsce, głównie w:

Jak wynika z danych KPMG, zaledwie 2% polskich obywateli posiada nieruchomości za granicą. Gdzie w takim razie zamożni Polacy decydują się nabyć nieruchomości poza granicami kraju i w jakim celu to robią?

Najczęściej wybierane zagraniczne nieruchomości z rynku premium

Powód nabycia zagranicznej nieruchomości przez ludzi zamożnych można podzielić tak naprawdę na dwa warianty:

Pierwszy cel – rekreacyjny – wiąże się z zakupem nieruchomości typu dom sezonowy, w którym właściciel posiadłości wypoczywa latem lub weekendowo. W tym zakresie najczęściej wybiera się lokalizacje znajdujące się kilka godzin lotem od miejsca zamieszkania. To destynacje blisko równika, ciepłe i atrakcyjne pod względem turystycznym. Można je nazwać lokatą na przyszłość – miejscem odpoczynku na „stare lata”.

W tym celu najczęściej zamożni Polacy wybierają:

W czasie, gdy nie korzystają z nieruchomości, wynajmują je w celach zarobkowych, oferując nocleg na wakacje czy urlop, ewentualnie długoterminowo – to tzw. house sharing.

Spośród wyżej wymienionych prym wiedzie Hiszpania. Jeśli z kolei komuś zależy na ciszy i spokoju oraz styczności z naturą, wybiera:

Z kolei cel zarobkowy traktuje zakup nieruchomości jako inwestycję. Bogaci Polacy szukają lokalizacji w centrach dość popularnych miast Europy typu Paryż, Berlin czy Londyn. Głównym celem posiadania nieruchomości klasy premium w tych miejscach jest możliwość ich wynajmu osobom, które podróżują w celach służbowych, muszą na jakiś czas przenieść się bliżej miejsca pracy, a przy tym cenią sobie komfort oraz luksus, jednocześnie nie czują się dobrze przesiadując w hotelach.

O czym należy pamiętać przed zakupem nieruchomości za granicą?

Zanim kupisz nieruchomość poza granicami kraju, sprawdź dokładnie rynek danego kraju. Oszacujesz w ten sposób, czy planowana inwestycja nie jest przeszacowana, w jakiej kondycji jest rynek nieruchomości – czy ceny mieszkań będą w najbliższym czasie nurkować w dół, czy wręcz przeciwnie. Zweryfikuj procedury i lokalizację nieruchomości – gdzie się znajduje, co jest w pobliżu, jak wypada okolica pod względem turystycznym i rekreacyjnym.

Sam zakup nieruchomości to osobna kwestia. Każdy kraj ma inne procedury nabycia posiadłości czy mieszkania przez obcokrajowca.

Przykładowo, w Hiszpanii wymagać od Ciebie będą aktualnego paszportu lub dowodu osobistego,  numeru hiszpańskiej identyfikacji podatkowej NIE, a także potwierdzenia otwarcia konta w hiszpańskim banku. Z kolei w Niemczech możesz bez ograniczeń nabyć nieruchomość jako obywatel kraju posiadającego z Niemcami wzajemnego porozumienia dotyczącego nabywania nieruchomości (dotyczy państw członkowskich UE, Szwajcarii oraz Turcji).

Kwestie formalne i prawne najlepiej zlecić agencji pośrednictwa nieruchomości, która pomoże Ci szybko i bez nieporozumień (bariera językowa) dopełnić wszelkich formalności. Równie ważna kwestia – zastanów się, kto zajmie się nabytą nieruchomością pod Twoją nieobecność. To kwestia nie tyle porządkowania miejsca po wyjeździe osób wynajmujących, ale także doglądanie roślin czy zwierząt, bieżące naprawy i konserwacje. W tym wypadku warto rozważyć wynajęcie lokalnej firmy, która będzie te czynności wykonywać za Ciebie a także dbać o odpowiednią prezencję nieruchomości.

Jesteś zainteresowany nieruchomościami w kraju i za granicą – skontaktuj się z agencją nieruchomości premium Vilea Property Boutique.

informacje: www.vilea.pl

kontakt: biuro@vilea.pl

wybrane oferty w Polsce – kliknij tutaj

 


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine