Enter your search keyword or phrase and press enter.

21 lipca, 2021

NOWY iOS 15 i iPadOS 15 – NOWE FUNKCJONALNOŚCI W NOWEJ WERSJI OPROGRAMOWANIA iPhonów i iPadów

NOWY iOS 15 i iPadOS 15 – NOWE FUNKCJONALNOŚCI W NOWEJ WERSJI OPROGRAMOWANIA iPhonów i iPadów

Mamy dobrą wiadomość dla właścicieli telefonów oraz tabletów ze znanym na całym świecie logo nadgryzionego jabłka – już niedługo będzie miała miejsce premiera nowa, już piętnasta wersja oprogramowania Apple dla iPhonów i iPadów. Sprawdź, co oferuje producent i kto będzie mógł z nich skorzystać.

O producencie słów kilka…

Firma Apple powstała w roku 1976. Jej założycielami byli: projektant Steve Wozniak, przedsiębiorca Ronalda Wayne oraz wszystkim znany Steve Jobs. Głównym celem działalności od początku było projektowanie oraz produkcja komputerów osobistych, przenośnych, a także oprogramowania i serwisów internetowych.

W roku 2007 przedsiębiorstwo (wtedy jeszcze pod nazwą Apple Computer) postawiło wejść na rynek muzyczny oraz telefonii komórkowej, dlatego zdecydowano się na zmianę nazwy na Apple. To także rok prezentacji iPhone’a pierwszej generacji.

Apple jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek sprzętu elektronicznego do użytku prywatnego – niezależnie od miejsca na Ziemi praktycznie każdy rozpozna słynne logo nadgryzionego jabłka. Po śmierci Steve’a Jobsa w 2011 roku, „stery” przejął Tim Cook w roli dyrektora zarządzającego.

Co nowego w iOS 15 i iPadOS 15?

Wymienimy dla Ciebie najważniejsze zmiany oraz aktualizacje.

FaceTime

Dodano wsparcie dla technologii Spatial Audio, dzięki czemu podczas rozmowy masz odnieść wrażenie, że osoba, z którą rozmawiasz, przebywa z Tobą w tym samym pomieszczeniu. Kolejną nowością będzie funkcja wyciszania dźwięków otoczenia, a także wyświetlanie rozmówców w widoku siatki – osoba aktualnie przemawiająca ma być specjalnie zaznaczona.

Tryb portretowy ma rozmyć tło w trakcie prowadzonej konwersacji, aby Cię nie rozpraszać i mógł się w pełni skoncentrować na rozmówcy. Kolejnym udogodnieniem będzie FaceTime Links – linki dedykowane pod konkretne spotkania, każdy użytkownik Windowsa i Androida będzie mógł dołączyć do konwersacji poprzez przeglądarkę. Share Play pozwoli dzielić się muzyką oraz filmami z innymi rozmówcami.

iMessage

Aby zdjęcia nie zajmowały tyle miejsca w widoku rozmowy, będą one wyświetlane w kolażach lub „na stosie”. Użytkownicy Apple News będą otrzymywać w Wiadomościach linki do artykułów wysyłanych do innych odbiorców. Przejdź do sekcji „Shared with you” i sprawdź zaległe linki.

Tryb Focus

Powiadomienia mają być wyświetlane z większymi ikonami aplikacji oraz zdjęciami kontaktów. Same wiadomości będą podlegać podziałowi na priorytetowe i mniej ważne. Po włączeniu trybu „Nie przeszkadzać” zostanie wysłany komunikat do pozostałych użytkowników. Gdy będą chcieli się kontaktować w ważnej sprawie, zyskają możliwość wymuszenia wysłania powiadomienia do Ciebie.

Tryb dla rodziny pozwala nam skoncentrować się na powiadomieniach od bliskich. Tryb pracy uzna za priorytetowe powiadomienia służbowe. To właśnie zadania trybu Focus („skupienie”).

Live text i Lookup

Funkcja podobna do Google Lens – Live Text rozpoznaje 7 języków, przetwarza cyfrowe zapisy z notesu czy tablicy, menu w restauracji czy napisu na kubku. Funkcja ta pozwala łatwiej wyszukiwać informacje na podstawie szczątkowych danych.

Wallet, Pogoda i Mapy Apple

Aplikacja Wallet pozwala na dodanie dowodu osobistego (tylko w stanach, które wspiera ten system), kart wstępu do hotelu czy chociażby Disneylandu. W Pogodzie zaktualizowano animacje oraz wyświetlanie informacji o stanie pogody. Z kolei Mapy Apple będą w stanie wyświetlać w technologii 3D skomplikowane skrzyżowania.

Widżety i App Library (iPad)

Od teraz będziesz mógł na ekranie iPada umieszczać ulubione widżety w nowym, większym formacie. Biblioteka widżetów będzie dostępna w formie skrótu w docku – wywołasz listę wszystkich „apek”, gdziekolwiek jesteś.

Multitasking (iPad)

Multitasking umożliwi „pracę” na dzielonym ekranie. Będziesz mógł wyświetlać kilka jednocześnie uruchomionych aplikacji. Dzięki Quick Note stworzysz notatki, które będą wykorzystywać informacje z aktualnie uruchomionej aplikacji.

Siri bez internetu

Możesz wyłączyć śledzenie działań użytkownika, zapewniając sobie większą prywatność. Masz także możliwość sprawdzić w raportach rodzaj przesyłanych informacji o Tobie (np. gdzie się teraz znajdujesz). Siri będzie w stanie bez dostępu do internetu wykonywać podstawowe operacje typu włączenie alarmu. Jeśli opłacasz funkcję iCloud, zostaniesz członkiem iCloud+, co pozwoli na szyfrowanie w Safari Twoich ruchów.

Kiedy premiera?

Oficjalna prezentacja nowego oprogramowania nastąpiła 7 czerwca 2021 roku. W trakcie wakacji będzie możliwość korzystania z wersji beta, podczas której wszelkie błędy oraz usterki będą na bieżąco korygowane i poprawiane przez inżynierów oraz programistów Apple. W pełni gotowa wersja zostanie udostępniona użytkownikom na jesieni tego roku.

Kto skorzysta z nowej wersji oprogramowania?

Sprawdź poniżej, czy Twój telefon znajduje się na liście sprzętów do upgrade’u do wersji 15.


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine