Enter your search keyword or phrase and press enter.

14 sierpnia, 2021

INTERNET A ZDROWIE PSYCHICZNE: DLACZEGO NIE WSZYSTKO JEST ZŁE

INTERNET A ZDROWIE PSYCHICZNE: DLACZEGO NIE WSZYSTKO JEST ZŁE

Internet bardzo często jest uznawany jako niezdrowy dla naszego samopoczucia, a media społecznościowe jako jedna z głównych przyczyn problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Chociaż jest w tym wiele racji, internet może również służyć jako zdrowe i pomocne medium dla tych, którzy zmagają się z samotnością, cierpią na złe nastroje z powodu braku możliwości kontaktu z innymi ludźmi, lub niezadowalające wyniki w pracy lub w szkole ze względu na brak dostępności do źródeł wiedzy.

Negatywny wpływ internetu

Oczywiście, ważne jest, aby pamiętać o negatywnych aspektach internetu, które rzeczywiście mogą być dla nas szkodliwe. Jak w przypadku każdej rozrywki, przeglądanie internetu, granie w gry online i korzystanie z mediów społecznościowych może stać się uzależniające, duże znaczenie ma tu typ osobowości i podatności na uzależnienia. Długotrwałe korzystanie z tych mediów może nawet mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Powodem może być siedzący tryb życia, zmniejszenie ilości ruchu i zła postawa podczas korzystania z komputera. Długi czas, który spędzamy w sieci, zwłaszcza w mediach społecznościowych, może drastycznie zaszkodzić jakości naszego snu, a oglądanie niektórych rzeczy może powodować zdenerwowanie albo wpływać na zaburzenia zdrowia psychicznego. Powszechnym zjawiskiem jest porównywanie się z innymi podczas korzystania z mediów społecznościowych. Zdjęcia przyjaciół cieszących się życiem na wakacjach, znajomych odnoszących sukcesy w pracy, konkurentów biznesowych uzyskujących nad nami przewagę, mogą sprawić, że lekceważymy nasze własne osiągnięcia, a czasem popadamy w złe nastroje lub nawet depresję. Bardzo ważne jest znalezienie sposobu odpowiedniego traktowania internetu, znalezienie równowagi między naszym czasem online i offline, a wtedy internet zamiast szkodzić może nam dobrze służyć.

Uzyskiwanie porad zdrowotnych

Zasoby internetowe mogą być wielką zaletą dla poprawy naszego zdrowia i kondycji. Zajęcia treningowe online, które cieszyły się dużą popularnością podczas pandemii, zagościły w naszych domach na dobre.  Można dzięki nim skupić się na swojej kondycji bez chodzenia na siłownię. Coraz częściej rezerwujemy konsultacje medyczne online. Oferowane przez znaczną liczbę przychodni i klinik konsultacje, umożliwią łatwy dostęp do wizyt u lekarza i uzyskanie porady bez kłopotów związanych z podróżowaniem do gabinetu lekarskiego.

Kontakt z innymi ludźmi

Podczas gdy istnieje wiele strasznych historii o negatywnych skutkach korzystania z mediów społecznościowych, w odpowiednich okolicznościach stają się one naprawdę siłą czyniąca wiele dobra. Starsi i wrażliwi ludzie, którzy izolowali się podczas pandemii, skorzystali z kół ratunkowych, jakimi są media społecznościowe i inne usługi online, które pomogły w walce z samotnością. Jest to również dobry sposób dla tych, którzy zmagają się ze swoim zdrowiem psychicznym i innymi problemami. Media społecznościowe dają szansę znalezienia innych ludzi, którzy przeszli przez podobne doświadczenia i mogą podzielić się swoimi mechanizmami radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, lub po prostu dać innym poczucie, że nie są sami ze swoimi kłopotami.

Platforma ekspresji

Internet jest nie tylko doskonałym lekarstwem na nudę, ale także daje ludziom niemal nieograniczony dostęp do wyrażania siebie, autoekspresji i kreatywności. Dzielenie się swoimi zdjęciami, filmami, pracami plastycznymi i muzyką, może być świetnym sposobem nie tylko na bezproduktywne przeglądanie kolejnych portali , ale także na wyrażenie swoich uczuć i rzucenie światła na tematy, które są dla Ciebie ważne. Korzystanie z internetu, aby wzmacniać swoje talenty i kreatywność, jest doskonałym sposobem na doskonalenie własnych umiejętności i pokazanie, na co cię stać.