19 października, 2021
INWESTOWANIE W NIERUCHOMOŚCI MA SWOJE WADY I ZALETY. ZDECYDUJESZ SAM
Chcesz inwestować w nieruchomości, ale nie wiesz, od czego zacząć? Najlepiej zacząć od poznania jakie są wady i zalety tej formy lokowania kapitału. Inwestowanie w nieruchomości jest na świecie jedną z najbardziej popularnych form lokowania funduszy. Nie oznacza to jednak, że nie jest obarczone ryzykiem.
Nabycie i posiadanie nieruchomości wiąże się z dużą inwestycją dlatego decyzję należy podejmować bardzo rozważnie. Jak każda forma inwestowania również i ta wiąże się z ryzykiem. No cóż, jak się mówi – nie ma ryzyka, nie ma zabawy. Jeśli przeanalizujesz wszystkie wady i zalety, zwiększasz zdecydowanie szanse na powodzenie. Jeśli nie chcesz, lub nie możesz bezpośrednio inwestować w nieruchomości, ale nadal pociągają Cię korzyści, które możesz osiągnąć, zamiast bezpośredniego zaangażowania możesz inwestować w nieruchomości za pośrednictwem firm zajmujących się nieruchomościami czy funduszy. Niestety zyski w tym przypadku mogą być mniejsze (choć nie zawsze), dodatkowo nie masz wpływu na to jak i gdzie lokowane są Twoje własne pieniądze.
Być może wśród czytelników są osoby, które jeszcze nie rozważały wejścia na rynek nieruchomości lub takie, które chętnie to zrobią jednak potrzebują nabrać pewności, że jest to dla nich. Zacznijmy więc od zalet bezpośredniego inwestowania w nieruchomości, bo jest ich wiele.
Zalety inwestowania w nieruchomości:
- Stosunkowo bezpieczny sposób na lokowanie kapitału
Nieruchomość to przedmiot fizyczny, który rzeczywiście istnieje i sam w sobie staje się Twoim kapitałem. Nie musisz obawiać się, że jego wartość gwałtownie spadnie na przykład do zera.
- Zwrot z inwestycji jest stabilny i dość przewidywalny
Dzieję się tak ponieważ czynsze zapewniają bezpieczny i pasywny przepływ gotówki.
- Korzystna relacja zwrotu z inwestycji i ryzyka
Nieruchomości nie wiążą się z takim samym ryzykiem jak na przykład akcje, a jednocześnie generują wyższy zwrot niż bezpieczniejsze formy inwestycji, takie jak obligacje.
- Stosunkowo łatwy start
Z nieruchomościami stosunkowo łatwo się zapoznać, obliczyć korzyści i zrozumieć z czego wynika potencjalny zarobek. Inwestowanie w skomplikowane instrumenty finansowe jest dla większości ludzi niezrozumiałe i muszą polegać na wiedzy innych.
- Ochrona przed inflacją
Jeśli inflacja rośnie, nieruchomości stanowią dobrą ochronę, ponieważ czynsze rosną wraz ze wzrostem cen.
- Stabilność
Inwestowanie w nieruchomości to lokata długoterminowa i stosunkowa stabilna.
- Perspektywy wzrostu wartości
W sytuacji permanentnego braku ofert, na przykład w wyniku kurczącego się zasobu gruntów i w związku z tym coraz mniejszej podaży, można pozytywnie postrzegać inwestycje w nieruchomości i upatrywać szanse na wzrost ich wartość.
Jak powiedział amerykański pisarz Erskine Caldwell „aby żyć na tym świecie, musisz się nauczyć realnie patrzeć na życie”. Zalety nie mogą przesłaniać ryzyk, a więc poznajmy jakie są wady inwestowania w nieruchomości.
Wady inwestowania w nieruchomości:
-
-
- Konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy i ciągła nauka
-
Konieczność zapoznania się z różnymi koncepcjami prawnymi, finansowymi i handlowymi. Jeśli nie masz doświadczenia w branży nieruchomości, konieczne będzie rozpoczęcie nauki.
-
-
- Niezbędny wysoki kapitał
-
Problem ten można rozwiązać zaciągając kredyt hipoteczny, ale to z kolei wiąże się z koniecznością jego długoletniego spłacania.
-
-
- Koszty zarządzania nieruchomością i czas jaki należy temu poświęcić
-
Jeśli nigdy nie byłeś właścicielem, będziesz musiał rozwinąć wiedzę dotyczącą utrzymania nieruchomości w należytym stanie. Trzeba również poznać przepisy w zakresie prawa budowlanego z tym związane.
-
-
- Koszty zarządzania najmem
-
Jeśli planujesz wynajmować nieruchomości, a nie jest to Twoje główne zajęcie, zatrudnienie firmy zarządzającej najmem będzie rozsądnym rozwiązaniem.
-
-
- Niska płynność
-
Pamiętaj, że koszty posiadania nieruchomości inwestycyjnej nie ograniczają się do miesięcznej spłaty kredytu hipotecznego. Ubezpieczenia, podatki od nieruchomości, zarządzanie i konserwacja – wszystko to sumuje się i wpływa na wynik finansowy. W razie problemów finansowych, odzyskanie zainwestowanych pieniędzy może zająć więcej czasu. Sprzedaż nieruchomości zazwyczaj trwa długo.
Tradycyjne instrumenty inwestycyjne takie jak giełda, cechują się znaczną zmiennością, inwestowanie w nieruchomości zapewnia bardziej stabilny zwrot z inwestycji. Krótkoterminową stabilność zapewnia wynajem, natomiast długoterminową zapewnia wybór dobrze utrzymanych i rozwijających się rynków mieszkaniowych.
Nie ma wątpliwości, że nieruchomości mogą stanowić wyjątkowo satysfakcjonującą okazję inwestycyjną, zarówno krótkoterminową, jak i długoterminową. Jak w przypadku każdej inwestycji, musisz jednak do niej podejść ze świadomością swojej osobistej tolerancji na ryzyko i chęcią uczenia się.
Na zdjęciu willa w Andaluzji w ofercie Vilea Property Boutique. W poszukiwaniu, wynajmie lub sprzedaży nieruchomości z przyjemnością pomogą doświadczeni doradcy Vilea Property Boutique. Wystarczy się skontaktować.