Enter your search keyword or phrase and press enter.

1 listopada, 2021

JAK KUPOWAĆ ANTYKI I OCENIAĆ ICH WARTOŚĆ

JAK KUPOWAĆ ANTYKI I OCENIAĆ ICH WARTOŚĆ

Kupowanie mebli w dużych sieciach, ma wiele zalet – meble są szybko dostępne, stosunkowo niedrogie, a na dodatek ich zakup nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy wyczucie odnośnie  odpowiedniego doboru do wnętrza, można też stosować się do rad dekoratora lub architekta wnętrz. Niestety trzeba się liczyć z tym, że za kilkanaście lat meble te będą niewiele warte. Tego typu wyposażenie ma raczej jedynie wartość użytkową i chyba nikt takich zakupów nie traktuje inwestycyjnie. Nie można oczekiwać, że zakup mebli produkowanych masowo nada naszemu domowi charakteru i wyróżni go na tle innych wnętrz.

Inaczej rzecz się ma jeśli zdecydujemy się na kupowanie mebli antycznych. Antyk nie tylko wspaniale wzbogaca wnętrze domu, może być również traktowany jako inwestycja. Po raczej dłuższym okresie, najczęściej co najmniej kilkanaście lat, sprzedając mebel antyczny możesz nieźle zarobić. Można założyć, że podobnych mebli nie znajdziesz u sąsiada, jak to często ma miejsce w przypadku mebli np. ze sklepu IKEA.

Kupowanie antyków (powyżej 100 lat) lub vintage (mniej niż 100 lat) nie jest łatwe, mówi każdy koneser. Jeśli masz więcej pieniędzy, możesz poprosić eksperta, aby kupił dla Ciebie interesujące Cię okazy, ale musisz się liczyć z koniecznością zapłaty prowizji rzędu 25 do 30 procent wartości mebla. Ta opłata jest tak wysoka, ponieważ według szacunków jest niewielu ekspertów w tej dziedzinie, a znalezienie okazji jest bardzo trudne.

Decydując się na samodzielne kupowanie antyków, konieczne będzie przynajmniej wstępne przygotowanie, tak by nie dać się nabrać oszustom. Poniżej kilka wskazówek, co brać pod uwagę kupując antyki i oceniając ich wartość.

Jak kupować antyki i oceniać wartość antyków:

Stan mebla

Dwa takie same antyki mogą znacznie różnić się co do wartości. Będzie o tym decydować stan w jakim znajduje się mebel. W żadnym wypadku nie należy porównywać dwóch identycznych przedmiotów na zdjęciu i zakładać, że ich wartość jest taka sama. Dwa przedmioty można uznać za posiadające taką samą wartość tylko wtedy, gdy są w takim samym stanie i zachowały swój pierwotny wygląd. Wartość produktu może zostać znacznie obniżona przez: brakujące elementy, rysy i pęknięcia, otwory, plamy, nieprzyjemne zapachy itp.

Wiek mebla

Nie zawsze starszy znaczy droższy. Wartość produktu jest określana wyłącznie przez popyt. Na przykład, istnieje wiele produktów mających ponad 100 lat, które nie są poszukiwane przez kolekcjonerów i klientów. Weźmy krosna, prasy i wiele innych przedmiotów z początku XX wieku, które dziś nie mają zastosowania, a kiedyś były bardzo cenne.

Etykiety i metki

W ocenie wartości antyku może pomóc etykieta lub sygnatura producenta. Produkty ze znakami wytwórcy lub projektanta są często warte więcej niż podobne produkty bez znaków. Dokładnie obejrzyj okaz, a w razie potrzeby użyj szkła powiększającego lub lupy jubilerskiej, aby upewnić się, że nie przeoczyłeś żadnych oznaczeń, które mogłyby zwiększyć wartość produktu lub pomóc w określeniu jego wieku lub pochodzenia.

Autentyczność

Najlepiej skorzystać z fachowej pomocy eksperta, jeśli  jednak autentyczność chcesz ocenić sam, najlepiej kupować mebel o znanej historii, na przykład pochodzący od znanej rodziny, będący w jej posiadaniu od pokoleń.  Jeśli przedmiot pochodzi z podejrzanego pchlego targu lub od nieznanej osoby, oceniając autentyczność należy zwrócić uwagę na oznaki zużycia i wieku, a także zbadać części techniczne użyte do jego produkcji. Każda epoka ma swoją własną metodę produkcji.

Renowacja

Profesjonalna renowacja może dodać wartości rzadkiemu antykowi, ale amatorska może ją zdewaluować! Bardzo ważna jest ocena i sprawdzenie, czy przedmiot był w jakiś sposób naprawiany lub czy został profesjonalnie odrestaurowany. Jeśli brakuje części lub są one poplamione, to w oczach antykwariuszy i kolekcjonerów tracą na wartości! Niektóre drobne naprawy mogą nie mieć wpływu na wartość przedmiotu, ale to często zależy od rzadkości i popytu.

Zmiana wartości w czasie

Ceny antyków i przedmiotów kolekcjonerskich mogą ulegać znacznym i bardzo szybkim wahaniom w zależności od aktualnego popytu. Ceny mogą pozostać na tym poziomie do czasu zaspokojenia zainteresowania rynku. W miarę zmniejszania się podaży ceny produktów rosną, ponieważ dealerom coraz trudniej jest uzupełniać zapasy. Cena dobrze zachowanych antyków nie może spaść, ponieważ nie ma nowych produktów!

Wartość porównawcza

Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo wycenić swój sprzęt, najlepszą opcją jest porównanie podobnego przedmiotu i jego ceny! Wycena rzadkich przedmiotów może być trudna, ale ostatnia cena tego samego lub podobnego okazu, może stanowić dobrą wskazówkę co do aktualnej wartości rynkowej.

Poszukiwanie antyków, szczególnie rzadkich okazów, może przekształcić się w prawdziwą pasję. Specjaliści radzą by kupować przede wszystkim tylko piękne rzeczy i zawsze zwracać uwagę na ich jakość. Jak można stwierdzić, czy coś ma jakość? Nie należy kupować wyłącznie na podstawie zdjęć. Koniecznie antyki przed zakupem trzeba zobaczyć na własne oczy. Przyda się logiczne myślenie – czy proporcje i kolor są prawidłowe? Jeśli szafka jest zbyt nisko na nogach, ich kawałek mógł zostać odcięty.

Stosując się do przedstawionych zasad, na pewno ograniczymy szansę zaliczenia wtopy podczas zakupów.

Marek Larson, magazyn Luxury Boutique 

 


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine