Enter your search keyword or phrase and press enter.

11 listopada, 2021

CO WYJĄTKOWEGO MAJĄ W SOBIE PERŁY, ŻE KOBIETY JE KOCHAJĄ

CO WYJĄTKOWEGO MAJĄ W SOBIE PERŁY, ŻE KOBIETY JE KOCHAJĄ

Biżuteria stworzona z pereł, lub z pereł w połączeniu z metalami szlachetnymi i drogimi kamieniami, podkreśla kobiecość i urodę. Co takiego mają w sobie perły? Któż ich nie podziwia – piękne, harmonijne i subtelne, znane i cenione są przez ludzi od stuleci. Ich uroda, rzadkość i wysoka cena przyczyniły się do upowszechnienia ich obecności w kulturze i sztuce. Dzieło malarskie Vermeera z 1665 roku „Dziewczyna z perłą” znane jest wszystkim dzięki filmowi Petera Webbera pod tym samym tytułem. John Steinbeck swoją znaną książkę zatytułował właśnie „Perła”. Perły pojawiają się też wielokrotnie w Biblii, to stąd pochodzi powiedzenie „nie rzucaj pereł przed wieprze”.

Perły to jedyne klejnoty stworzone przez żywą istotę. Każda perła składa się z wielu warstw węglanu wapnia, reprezentowanego w postaci masy perłowej – naturalnego materiału wytwarzanego przez mięczaki. Aż do XX wieku jedynym sposobem na pozyskanie pereł było nurkowanie na głębokości ponad 30 m bez sprzętu nurkowego. Dziś perły naturalne są bardzo rzadkie i występują prawie wyłącznie w wodach Bahrajnu. Tylko około 5% pereł na rynku to perły naturalne, pozostałe 95% to perły hodowlane.

Na początku XX wieku perły stały się niezwykle porządane, biżuteria z pereł była cenna i poszukiwana przez wielu handlarzy. Stworzenie metody hodowli pereł przypisuje się Kokichi Mikimoto. Perły okrągłe są hodowane poprzez wszczepienie jądra w ostrydze. Zwierzę chroni się przed ciałem obcym, wydzielając wokół warstwy masy perłowej i tworząc w ten sposób perłę. Ta misterna technika, zwana „siewem”, wymaga dużej precyzji, a jej udoskonalenie zajęło wiele czasu.

Perły są dziś podzielone na dwa główne typy: perły słodkowodne i perły morskie. Perły słodkowodne są powszechnie hodowane w Chinach i innych ciepłych klimatach. Jeśli chodzi o perły morskie, Akuna, Tahitii i Nam Hai to trzy najbardziej znane rodzaje pereł hodowlanych. Tahitańska czarna perła na Wyspach Polinezyjskich była kiedyś nazywana czarnym cudem morza ze względu na swoją rzadkość.

Przez stulecia uważano,  że perły mają magiczną moc i powinny przynosić kobiecie szczęście i miłość. Dziś biżuterię z pereł noszą młode dziewczyny i dorosłe panie zarówno na co dzień, jak i na imprezę.

Właściwości pereł

Rozmiar

Ostrygom zajmuje więcej czasu i trudniej jest uformować duże perły. Naturalnie więc duże perły są zarówno rzadsze, jak i droższe.

Kulistość

Tylko niewielka część wszystkich pereł jest kulista. Dlatego też idealne kuliste są cenione bardzo wysoko.

Inne kształty pereł

Barokowy- nierówny perłowy
Pendeloque- w kształcie łzy
Bouton- płaski
Poire- w kształcie gruszki

Połysk

Połysk to zdolność perły do ​​załamywania i odbijania światła. O pięknie i długowieczności perły decyduje mocna masa perłowa i dobry połysk.

Powierzchnia

Tylko sztuczne perły są idealne. Prawdziwe perły, podobnie jak wszystkie produkty naturalne, często mają niewielkie nierówności na powierzchni. Ale im gładsza powierzchnia, tym cenniejsza perła.

Kolor

Spektrum kolorów jest duże, a możliwości są liczne. Perła jest zwykle biała, ale może mieć kolor od szaroniebieskiego lub brązowego do złotego, różowego lub zielonego. Czarne perły występują, ale są bardzo rzadkie. O jakości nie decyduje kolor.

 

Joanna Czarnecka, magazyn Luxury Boutique


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine