Enter your search keyword or phrase and press enter.

11 grudnia, 2021

RODZAJE ZDROWIA I ICH WPŁYW NA SAMOPOCZUCIE

RODZAJE ZDROWIA I ICH WPŁYW NA SAMOPOCZUCIE

Idea całkowicie zdrowego stylu życia dużo znaczy dla wielu ludzi. Większość z nas stara się jedynie utrzymać swoje ciało w dobrej formie, co jest ważnym krokiem. Ale pojęcie zdrowia obejmuje o wiele więcej, niż początkowo można było sobie wyobrazić. Różne rodzaje zdrowia mają inny wpływ na nasze samopoczucie.

Powinniśmy pamiętać o naszym zdrowiu psychicznym, stanie emocjonalnym i dobrym samopoczuciu społecznym. Niektóre z tych pojęć mogą brzmieć dziwnie i wydawać się nieznane i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Ten artykuł wyjaśni, czym jest każdy z tych rodzajów zdrowia, jak również ujawni wskazówki, które pomogą Ci upewnić się, że dbasz o siebie właściwie.

 

Zdrowie psychiczne

W obecnych czasach, co rusz ktoś wspomina o zdrowiu psychicznym i jest to bardzo dobre.

Od kilku lat kładzie się ogromny nacisk na świadomość czym jest zdrowie psychiczne i jak jest ważne. Dzieje się tak nie bez powodu. Twój umysł jest odpowiedzialny za bardzo wiele, a zaniedbywanie jego zdrowia może mieć negatywne konsekwencje zarówno dla stanu psychicznego i fizycznego.

Konsekwencją większej wiedzy na temat zdrowia psychicznego w społeczeństwie, jest zanik negatywnego postrzegania chorób psychicznych. Choroby takie jak depresja, lęki, ADHD, dwubiegunowość i autyzm były kiedyś uważane za rzadkie, często wstydliwe. Teraz, społeczeństwo jest lepiej wyedukowane, a terapia nie jest czymś co staramy się ukryć.

Jest bardzo prawdopodobne, że ty lub ktoś, kogo znasz, doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, a to doświadczenie uczy innych. Nabytą wiedzą możemy się dzielić, innymi słowy, nie ma już powodu, aby milczeć na temat zdrowia psychicznego.

Nie ma szybkiego rozwiązania dla słabego zdrowia psychicznego, ale przynajmniej jest wystarczająco dużo badań i wskazówek z których można skorzystać. Jeśli poczujesz, że coś jest nie tak z Twoją psychiką, powinieneś porozmawiać z lekarzem, być może powinieneś rozpocząć terapię.

 

Zdrowie emocjonalne

Zdrowie emocjonalne jest bardzo blisko związane z dobrym samopoczuciem psychicznym, ale jest kilka różnic.

Twoje zdrowie emocjonalne jest związane z tym, jak przetwarzasz myśli i emocje. Nie oznacza to, że ludzie zdrowi emocjonalnie nie doświadczają negatywnych emocji, wręcz przeciwnie. Masz prawo czuć się zły, zrzędliwy, zestresowany lub sfrustrowany, ale sposób, w jaki radzisz sobie z tymi uczuciami jest najczęściej zgodny z przyjętymi normami.

Jest prawie niemożliwe, aby nie doświadczyć jednej z wyżej wymienionych emocji w jakimś momencie w ciągu tygodnia pracy, ale staraj się racjonalizować te myśli najlepiej jak potrafisz. Utrzymująca się złość nawet po pozytywnym zdarzeniu doprowadzi Cię do problemów i może spowodować chorobę. Myśli mogą nakręcać spiralę i bardzo trudno jest wyrwać się z tej pętli.

Kluczem do zachowania zdrowia emocjonalnego jest regulowanie swoich emocji. Zastanów się, jak myśli wpływają na Ciebie i staraj się nie rozwodzić nad negatywnymi zdarzeniami.

Możesz poprawić swoje samopoczucie emocjonalne medytując, słuchając muzyki, spędzając samotnie czas lub nawet rozmawiając z terapeutą. Ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteś sam. Istnieje nawet praktyka psychologiczna znana jako terapia poznawcza, która ma na celu przeciwdziałanie negatywnemu myśleniu. Być może to dobry pomysł, aby przyjrzeć się temu rozwiązaniu, jeśli czujesz, że zmagasz się ze słabym zdrowiem emocjonalnym.

 

Zdrowie społeczne

Zbyt wiele osób ignoruje społeczną stronę ich zdrowia, lub po prostu nie są świadomi, że jest taki czynnik. Jako gatunek, ludzie mają potrzebę przebywania z innymi. Do poczucia bycia potrzebnym, ciepła, sukcesu lub przyjaznej rywalizacji, niezbędne jest otoczenie innych ludzi.

Dobra kondycja społeczna daje nam poczucie przynależności i może pomóc nam w walce z niskim nastrojem lub słabym zdrowiem psychicznym. Porządny śmiech z przyjacielem to jedno z najbardziej naturalnych lekarstw, jakie można znaleźć. Niestety, otaczanie się ludźmi nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Niektórzy z nas uważają pomysł spotkań towarzyskich za zniechęcające doświadczenie z powodu problem psychiczny, taki jak lęk. To zupełnie normalne, że tak się czujesz, a pierwszym krokiem do znalezienia rozwiązania jest rozmowa o tym. Terapeuta może pomóc Ci zrozumieć przyczyny twoich wątpliwości, a to może zmienić sposób, w jaki postrzegasz interakcje społeczne.

Innym sposobem na poprawę swojego zdrowia społecznego jest rozwijanie lepszych umiejętności komunikacyjnych. Introwertycy mogą uważać rozmowy za bardziej męczące niż inni, dlatego posiadanie dobrych umiejętności słuchania może być przydatnym narzędziem. Jeśli jesteś nieśmiały, otwórz się na rozmowy z bardziej odważnymi osobami, a ekstrawertycy mogą wykorzystać swe umiejętności, aby lepiej poznać cichsze osoby w swoim otoczeniu.

 

Zdrowie środowiskowe

Rasa ludzka reaguje nie tylko na ludzi, którzy ją otaczają. Nasze zdrowie jest również związane z otoczeniem. Oczywiście, istnieją czynniki zewnętrzne, które będą miały wpływ na nasze zdrowie, takie jak zanieczyszczenie środowiska, jednak sami nie dokonamy wielkich zmian na tym polu.

Zdrowie środowiskowe to coś więcej niż tylko czynniki zewnętrzne. Osoba, która czuje się bezpieczna i zrelaksowana jest lepiej przygotowana do radzenia sobie ze stresem istniejącym w współczesnym społeczeństwie. Dlatego ważne jest, aby znaleźć miejsce, w którym czujesz się komfortowo. Możesz wygospodarować pokój w swoim domu, w którym będziesz mógł się zrelaksować lub znaleźć miejsce na świeżym powietrzu, gdzie będziesz mógł zastanowić się nad swoim samopoczuciem.

To jak radzisz sobie ze światem, zależy w dużej mierze od okoliczności w jakich się znajdujesz, więc staraj się pielęgnować zdrową przestrzeń wokół siebie, pełną pozytywnych skojarzeń. Jeśli ją znajdziesz, będziesz miał dokąd się udać, gdy poczujesz potrzebę ucieczki.

 

Zdrowie fizyczne

Niemożliwe jest mówienie o ogólnym zdrowiu bez omawiania fizycznego samopoczucia. Każda osoba w nowoczesnym społeczeństwie jest informowana aż do znudzenia o znaczeniu zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych.

W związku z tym, podejdźmy inaczej do zdrowia fizycznego. Aby pozostać w dobrej formie fizycznej, oczywiście należy stosować zbilansowaną dietę i regularnie ćwiczyć, ale są też inne sposoby dbania o dobre samopoczucie fizyczne.

Na przykład regularne wizyty u lekarza to świetny początek. Cykliczne badania kontrolne mogą wykryć te części naszego ciała, które nie funkcjonują z maksymalnym potencjałem. Ponadto, większość chorób można zwalczyć lepiej, gdy zostaną wcześnie wykryte. Zwróć uwagę na to, co mówi Ci Twoje ciało i sprawdź, czy jest coś w jego funkcjonowaniu co nie działa tak jak powinno.
Ponadto, możesz chcieć dowiedzieć się, co możesz zrobić, jeśli coś pójdzie nie tak. Ważne jest, aby zapoznać się z ubezpieczeniem zdrowotnym. Ubezpieczenie zdrowotne może pomóc Ci finansowo, jeśli będziesz mieć jakiekolwiek problemy ze zdrowiem fizycznym.

 

Zdrowie ogólne

Rodzaje zdrowia przedstawione w tym artykule mogą sprawić, że idea pozostania zdrowym wyda się trudna do zrealizowania. Nie martw się, wymienione rodzaje zdrowia są łatwe do monitorowania jeśli będziesz się wnikliwie obserwować. Ponadto, może się okazać, że dbanie o jeden aspekt zdrowia znacznie poprawi inny.

Pozostanie zdrowym w obecnych czasach naprawdę wymaga tylko jednej prostej rzeczy, a którą jest to, że dbasz o siebie w sposób, który tylko ty wiesz, że jest najlepszy dla Ciebie.

 


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine