Enter your search keyword or phrase and press enter.

3 lutego, 2022

ROLLS-ROYCE PHANTOM ORCHID, INSPIRUJĄCY SYMBOL NA NASZE CZASY

ROLLS-ROYCE PHANTOM ORCHID, INSPIRUJĄCY SYMBOL NA NASZE CZASY

Model Rolls-Royce’a Phantom Orchid został zaprojektowany specjalnie na rynek Singapuru. Orchidea została wybrana jako motyw uosabiający odporność, piękno i siłę. Orchidee od dawna stanowiły centralny punkt sztuki na przestrzeni wieków, ale po raz pierwszy zostały wybrane na zamówienie Rolls-Royce’a. Orchidea to najbardziej pożądana z roślin ozdobnych: elegancka, egzotyczna, pełna wdzięku i odporna.

Współpraca Bespoke

Połączone talenty kolektywu Bespoke Collective w siedzibie Rolls-Royce’a pozwoliły projektantom, rzemieślnikom i artystom współpracować przez dwa lata, aby stworzyć dzieło tej rangi.

„Phantom Extended, nasz topowy model, został wybrany jako 'czyste płótno’ dla tego zlecenia,” powiedział Michael Bryden, Główny Projektant Rolls-Royce Bespoke. „Nasza koncepcja zakładała zrównoważony i jednocześnie postępowy projekt, który odzwierciedla wartości regionu Singapuru. Orchidea jest obecna w wielu aspektach życia w Azji, przypominając, że osoby odporne przystosowują się i rozwijają niezależnie od zmieniającego się środowiska”. Phantom jest jedynym samochodem na świecie wyposażonym w Galerię, przestrzeń, która umożliwia wystawianie sztuki, rzeźb lub przedmiotów wyrażających siebie w zaciszu wnętrza Phantoma. W przypadku Phantom Orchid, współpracowaliśmy z wielokrotnie nagradzaną artystką Helen Amy Murray, aby stworzyć unikalne, ręcznie rzeźbione dzieło z jedwabiu. Delikatne materiały i techniki, które zostały wykorzystane do stworzenia tego dzieła, są chronione przez czystą taflę szkła, która biegnie nieprzerwanie przez przednią część Phantoma. Wnętrze wykończone w eleganckiej mieszance Grace White, Havana i Smoke Grey z przeszyciami Dark Olive przywołuje na myśl spokojną i pogodną naturę, która jest nieodłącznym elementem charakteru Phantoma.”

Ręczne wykonanie

Helen Amy Murray i jej zespół podjęli się pionierskiej pracy nad Galerią Phantoma – całkowicie współczesną i luksusową reinterpretacją powięzi samochodu i obszaru tablicy rozdzielczej.

Inspiracją dla Helen było kilka gatunków orchidei, w tym orchidea singapurska. Spędziła ponad 200 godzin, nieustannie doskonaląc swój projekt i dzieło sztuki wraz z sześcioosobowym zespołem.

„Zaczęłam od skupienia się na orchideach, co szybko doprowadziło mnie do wniosku, że kolor jest kluczem do uchwycenia istoty gatunku. W przeszłości tworzyłam już dzieła sztuki przedstawiające orchidee, ale moim pomysłem na galerię było stworzenie czegoś w realistycznym, pełnym kolorze, co zmusiło nas do udoskonalenia naszych umiejętności w zakresie druku cyfrowego” – wyjaśnia pochodząca z Wielkiej Brytanii artystka i projektantka tkanin Helen Amy Murray, dodając, że jej prace są zazwyczaj bardziej neutralne i utrzymane w tonacji: „Ten niedawny powrót do koloru był ekscytujący!”.

Murray zaczęła od ręcznego zilustrowania projektu, zanim stworzyła cyfrową wersję, którą mogła wydrukować bezpośrednio na jedwabnej krepowej satynie. Ostatnia część procesu obejmowała drobiazgowe ręczne rzeźbienie kwiatów, uwalniając warstwy tkaniny, aby stworzyć efekt 3D.

Sanktuarium orchidei

We wnętrzu, projektant Rolls-Royce’a na miarę Yohan Benchetrit wykorzystał swój talent do stworzenia inspirowanych orchideami intarsji stołów w tylnej części wnętrza, które po otwarciu odsłaniają piękną warstwę orchidei osadzonych w fornirze Piano Black. Dodał również płyty bieżnikowe Bespoke emanujące podobnym motywem bez tekstu, aby powitać właściciela i pasażerów w samochodzie. Wnętrze samochodu zostało urządzone w eleganckich, naturalnych kolorach, które zapewniają kojącą atmosferę przypominającą sanktuarium orchidei.

Olśniewające nadwozie

Aby dopełnić ten wyjątkowy „jedyny w swoim rodzaju” Phantom, stworzono unikalny lakier, wykorzystując najnowszą technologię lakierniczą. Jako kolor bazowy wybrano arktyczną biel, do której dodano odcień fioletu, inspirowany orchideami. Dzięki połączeniu w specjalnym procesie z drobnymi cząsteczkami szkła, uzyskano oszałamiający perłowy wygląd. W jasnym świetle, technologia lakiernicza tworzy efekt mieniący się jak żaden inny, zmieniający się w miarę oglądania samochodu pod różnymi kątami. Przyciągająca wzrok pojedyncza linia nadwozia po obu stronach Phantoma zawiera motyw inspirowany orchideą, dopełniając motyw przewodni.

Podobieństwa z Singapurem, który znam, na wskroś nowoczesnym miastem-ogrodem, łączącym w sobie naturę i technologię, nie wymagają wysiłku” – mówi Bryden, który nie tylko spędził czas w Singapurze, ale zaprojektował słynnego, jedynego w swoim rodzaju „SG50 Bespoke Ghost”, stworzonego dla uczczenia 50 rocznicy powstania tego kraju. „To był pierwszy raz, kiedy wyprodukowaliśmy samochód z takiej okazji, więc jestem ponownie zachwycony, że mogłem uczestniczyć z Yohanem i kolektywem Bespoke tu w Goodwood, aby stworzyć kolejne arcydzieło dla Singapuru”.

Tak jak uprawa orchidei wymaga cierpliwości, czasu i poświęcenia, tak samo tworzenie Rolls-Royce’a jest procesem wymagającym czasu i pasji – ale efekt końcowy zdecydowanie uzasadnienia oczekiwanie.

EMISJA I ZUŻYCIE CO2

Phantom Extended: NEDCcorr (combined) emisja CO2: 330-328 g/km; Zużycie paliwa: 19,5 mpg / 14,5 l/100km. WLTP (combined) emisja CO2: 361-344 g/km; Zużycie paliwa: 17,8-18,6 mpg / 15,9-15,2 l/100km.

źródło: RR


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine