Enter your search keyword or phrase and press enter.

13 kwietnia, 2022

Przydomowa piwniczka na wino w wersji premium – inspiracje luksusowych przechowalni na wino

Przydomowa piwniczka na wino w wersji premium – inspiracje luksusowych przechowalni na wino

„Życie jest zbyt krótkie, aby pić przeciętne wina” (J.W. von Goethe). Każdy pasjonat wina dobrze wie, że nie ma lepszego uczucia niż lampka dobrego wina na zwieńczenie dnia, oczywiście spożywanego w odpowiednim towarzystwie. Miejsce, w którym delektujemy się smakiem wina, może w zdecydowanym stopniu wpłynąć na ogólne wrażenia estetyczne i smakowe. Wyjątkowy trunek zasługuje na wyjątkową oprawę. Szukasz pomysłu na wyeksponowanie swojej kolekcji win? Zainspiruj się najwspanialszymi, luksusowymi projektami przydomowych piwniczek na wino.

Jakich warunków potrzebuje wino?

Kolekcjonowanie wina staje się coraz częstszym trendem. Wraz z wiekiem zmienia się nasz gust, smak oraz światopogląd – odnajdujemy przyjemność z delektowania się trunkami dobrej jakości, kojarzonej głównie z luksusem oraz klasą wyższą. Wino jest dla duszy tym, czym woda jest dla ciała (Mario Soldati).

Jedni kolekcjonują wino w celach degustacyjnych, aby otworzyć zmysły na różne wymiary wina, dzięki czemu spożywanie tego trunku przenosi nas na inny poziom czerpania satysfakcji. Dla innych z kolei wino traktowane jest jako inwestycja – w tym celu pozyskują alkohol trudno dostępny lub produkowany w limitowanej ilości, aby wraz z upływem czasu zyskiwał na wartości. Niezależnie od celu, jaki nam przyświeca, warto zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania wina, aby nie stracił on swoich walorów.

Jak przechowywać wino?

Do kolekcjonowania wina idealnie sprawdzą się przydomowe piwnice na wino. Ich zaletą jest odpowiednie zaciemnienie wnętrza, utrzymująca się stała temperatura, a także stabilne podłoże, ograniczające ewentualne drgania do minimum.

Piwniczki na wino klasy premium – degustacja w luksusowych warunkach

Skąd czerpać pomysły do zaprojektowania domowej luksusowej piwniczki na wino – oczywiście bazując na gotowych realizacjach najwspanialszych projektów? Przydomowe piwnice winne możesz zaprojektować wedle upodobania, w zależności od tego, jaki styl wnętrza preferujesz. Tego rodzaju pomieszczenie możesz wzorować na klasycznych francuskich winnicach albo stworzyć w nowoczesnej, wręcz futurystycznej odsłonie.

Podczas projektowania domowej piwniczki na wino należy oczywiście skoncentrować się na zapewnieniu odpowiednich warunków do przechowywania trunków. Ale równie istotne jest otoczenie oraz zagospodarowanie wygodnej przestrzeni zapewniającej degustację wina. Wybieramy miejsce kameralne, przytulne. „Prawdziwi koneserzy nie piją wina – smakują tajemnice” (Salvador Dali). Jeśli wolimy celebrować te chwile w większym gronie, projekt wnętrza powinien zakładać odpowiednią ilość miejsc siedzących oraz kawał solidnego blatu czy stołu. Czas spędzony na degustacji powinien zapewnić dodatkowe wrażenia estetyczne, które przeniosą nas do strefy komfortu podczas delektowania się ulubionym winem.

Luksusowa piwnica na wino w stylu klasycznym

Klasyczne, przydomowe piwnice na wino tworzą niepowtarzalną oprawę graficzną. Do projektu wykorzystuje się przede wszystkim naturalne piękno czerwonej lub szarej cegły, nawiązujące klimatem do starych francuskich winnic. Stojaki na wino należy wykonać z solidnego i wytrzymałego drewna. Należy pamiętać, że nie wszystkie wina wymagają leżakowania w pozycji horyzontalnej.

Piwniczka na wino w nowoczesnej odsłonie

Styl modernistyczny czy wręcz industrialny również może dominować w domowej piwniczce na wino. W tym wypadku stawia się na łączenie drewna z metalem, minimalizm czy dobór dodatków w fantazyjnych, futurystycznych kształtach lub o niestandardowej konstrukcji. Podczas projektowania skupiasz się wokół bieli, stonowanych szarości czy czerni, wprowadzając kontrastujące dodatki w intensywnych kolorach.

Dość ciekawym i nowatorskim rozwiązaniem jest umieszczenie piwniczki na wino w podłodze salonu. To tak zwane piwnice drążone. Umieszczasz schody spiralne, wokół których na ścianie rozlokowane są butelki wina. Otwór do piwniczki stanowi hartowane szkło – z dowolnego miejsca w salonie możesz dostrzec nietypowy „schowek”, po szkle możesz swobodnie chodzić. Wnętrze piwniczki posiada osobny system wentylacji. Rozwiązanie na miarę filmu z agentem 007 w roli głównej – niczym tajne pomieszczenie z pilnie strzeżonym przez właścicieli skarbem (czyli winem).

Sposób na piwniczkę, gdy brak podpiwniczenia

Projekt Twojego domu nie zakładał piwnicy? Żaden problem! Na rynku dostępne są alternatywne rozwiązania dla koneserów wina, którzy marzą o własnej piwniczce na wino, a z różnych względów nie mogą jej posiadać w tradycyjnej formie. Mowa o luksusowych piwniczkach ogrodowych wykonanych z laminatu. Możesz zamówić gotowe pomieszczenie, które zakopujesz w ziemi – piwniczkę, spiżarnię, ziemiankę. Producent jest w stanie zaprojektować wnętrze według Twoich oczekiwań. Znajdzie się tam miejsce na przechowalnię wina, stół, fotele czy strefę relaksu – wszystko dostępne w wersji premium, aby piwniczka na wino stylem i klasą nie odbiegała od tych klasycznych, domowych i luksusowych. Koszt budowy takiej piwnicy ogrodowej zaczyna się od 40 tysięcy złotych w wersji podstawowej. Pakiet najdroższy oscyluje w granicach 200 tysięcy złotych.

Alternatywą na brak podpiwniczenia jest możliwość wykorzystania dostępnej w domu wolnej przestrzeni. Może do tego posłużyć osobne pomieszczenie, które odpowiednio wyposażamy i dostosowujemy. Jeśli jednak chcesz cieszyć się na co dzień z widoku prywatnej kolekcji win – postaw na montaż w zacienionej części domu specjalnych chłodziarek na wino. Część przeznaczoną na degustację możesz oddzielić zaciemnianą/przydymioną lub antyrefleksyjną szybą. Pamiętać należy o ograniczaniu kontaktu ze światłem słonecznym i stosowaniu oświetlenia, które nie generuje ciepła (np. żarówki LED).

 


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine