Enter your search keyword or phrase and press enter.

11 sierpnia, 2022

Aston Martin świętuje 100 rocznicę pierwszego startu w Grand Prix ryczącym powrotem do lat 20-stych.

Aston Martin świętuje 100 rocznicę pierwszego startu w Grand Prix ryczącym powrotem do lat 20-stych.

Obchody stulecia Astona Martina podczas Grand Prix Francji

Aston Martin obchodzi setną rocznicę swojego pierwszego wyzwania podczas Grand Prix Francji w 1922 roku, a żaden z obecnych producentów Formuły 1® nie może pochwalić się tak wczesną historią rywalizacji na najwyższym poziomie.

Przed niedzielnym Grand Prix, czterokrotny mistrz świata F1® Sebastian Vettel miał okazję poprowadzić TT1 – czule nazywany „Green Pea” – po Circuit Paul Ricard, 100 lat po tym, jak historyczny samochód wyjechał na tor drogowy w Strasburgu na 60-cio okrążeniowy, 800-kilometrowy wyścig jako jeden z dwóch samochodów Aston Martin.

Samochody zostały zbudowane przez założyciela Lionela Martina na zlecenie bogatego młodego kierowcy wyścigowego i pioniera, hrabiego Louisa Zborowskiego, który zainwestował 10 000 funtów w ich budowę i rozwój całkowicie nowego 16-zaworowego, podwójnego, górnego silnika wyścigowego. TT1 i TT2 były pierwotnie przeznaczone na zawody Isle of Man TT (Tourist Trophy) w 1922 roku, ale z powodu opóźnienia zadebiutowały na arenie międzynarodowej podczas Grand Prix Francji 15 lipca 1922 roku, a pilotem TT1 był Zborowski. Później zaprojektował samochód „Chitty Bang Bang”, który stał się inspiracją dla książki, filmu i musicalu Chitty-Chitty-Bang-Bang.

Sebastian Vettel, kierowca Aston Martin Aramco Cognizant Formula OneTM Team powiedział: „To był niesamowity zaszczyt prowadzić ten samochód, dokładnie 100 lat po tym, jak po raz ostatni stanął na linii startu podczas Grand Prix Francji.

„Green Pea zajmuje bardzo szczególne miejsce w dziedzictwie Astona Martina, a siedząc za kierownicą można niemal poczuć ten wiek historii pod palcami.”

„Duch wyścigowy i wola zwycięstwa to coś, co definiuje Astona Martina i fantastycznie jest świętować to w ten weekend, gdy łączymy Green Pea i nasze dziedzictwo w sportach motorowych z najnowocześniejszą technologią i wydajnością dzisiejszego samochodu AMR22.”

W ten weekend zespół Aston Martin Aramco Cognizant Formula OneTM Team będzie się ścigał z oryginalnym logo Aston Martin z 1913 roku na masce swoich samochodów, odzwierciedlając markę przedstawioną na Green Pea. Symboliczna zmiana następuje w tygodniu, w którym Aston Martin wprowadza odważną nową tożsamość twórczą, w tym współczesną aktualizację swojego ikonicznego logo ze skrzydłami, stworzoną przez światowej sławy zespół projektowy producenta we współpracy z uznanym brytyjskim reżyserem sztuki i projektantem graficznym Peterem Saville. Nowe skrzydła Astona Martina znajdują się na bokach samochodu AMR22.

Pierwszy samochód Aston Martin Grand Prix, wyposażony w jednostkę napędową o pojemności 1,486 cm3, osiągał moc około 55 KM przy 4,200 obr/min. Samochód – zbudowany z nadwoziem w stylu voiturette – ważył 750 kg, czyli o 45 kg mniej niż dzisiejszy challenger AMR22. Jego prędkość maksymalna wynosiła 85mph i posiadał dwa siedzenia, jedno odsunięte, zgodnie z ówczesnymi przepisami Grand Prix, aby pomieścić jeżdżącego mechanika, który był niezbędnym członkiem zespołu, nie tylko ze względu na jego pracę polegającą na podawaniu ciśnienia do zbiornika paliwa za pomocą ręcznej pompy.

Doświadczenie to było wystarczająco porywające dla początkującego zespołu z siedzibą przy Abingdon Road, Kensington, aby kontynuować swoją przygodę z Grand Prix i przetrzeć szlak dla przyszłych sukcesów Astona Martina w międzynarodowych wyścigach samochodowych.

Lawrence Stroll, Executive Chairman firmy Aston Martin i właściciel zespołu Aston Martin Aramco Cognizant Formula OneTM Team, powiedział: „Aston Martin korzysta z najwcześniejszej historii Grand Prix spośród wszystkich producentów ścigających się obecnie w F1 i jesteśmy dumni, że możemy to uczcić w ten weekend, 100 lat po debiucie w Grand Prix Francji.”

„Urodziliśmy się na torze wyścigowym, wydajność mamy w naszym DNA i jest to coś, co zaszczepiamy marce Aston Martin poprzez nasz powrót do wyścigów Grand Prix z Aston Martin Aramco Cognizant Formula OneTM Team. Kontynuujemy wspólną wspinaczkę, podążając śladami tych, którzy wytyczyli drogę. Wierzę, że wszyscy możemy oczekiwać wielu kolejnych sezonów intensywnej rywalizacji w tym, co dziś jest niczym innym jak globalnym fenomenem sportowym.”


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine