Enter your search keyword or phrase and press enter.

14 maja, 2023

UROKI COSTA DEL SOL – ADRIAN KOŁODZIEJ Z LUXURY BOUTIQUE rozmawia z MARC’iem PRITCHARD’em Z TAYLOR WIMPEY ESPAŃA

UROKI COSTA DEL SOL – ADRIAN KOŁODZIEJ Z LUXURY BOUTIQUE rozmawia z MARC’iem PRITCHARD’em Z TAYLOR WIMPEY ESPAŃA

Hiszpania charakteryzuje się ogromną różnorodnością regionalną. W najnowszym wywiadzie Adran Kołodziej, CEO Luxury Boutique, rozmawia z  Marc’iem Pritchard’em, dyrektorem sprzedaży i marketingu w Taylor Wimpey España, który dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat jednej z najpopularniejszych destynacji w kraju – Costa del Sol.

Hiszpania stała się od niedawna miejscem, w którym Polacy często inwestują w nieruchomości. Gdzie Polacy najczęściej kupują second-home w Hiszpanii?

Costa Blanca i Costa del Sol to bardzo popularne obszary, które w ostatnich latach przyciągają coraz większą liczbę polskich nabywców. Podczas gdy Costa Blanca jest tańsza z tych dwóch obszarów, Costa del Sol jest bardziej znana. Znajdują się tam takie miasta jak Malaga i Marbella, światowej klasy obiekty golfowe, wspaniała lokalna gastronomia i gościnna społeczność.

Długie, piaszczyste plaże Hiszpanii są kolejnym powodem, dla którego obszar ten jest tak popularny wśród nabywców drugiego domu. Hiszpania ma więcej plaż z Błękitną Flagą niż jakikolwiek inny kraj, co świadczy o czystości plaż, wody morskiej i udogodnień. Costa del Sol jest domem dla 56 Błękitnych Flag w 2023 roku, 47 z nich znajduje się w obszarze Malagi.

W ramach Costa del Sol, obserwujemy, że polscy nabywcy interesują się okolicami Malagi. Mamy tam zarówno domy w sąsiedztwie pół golfowych, jak i nieruchomości przy plaży, więc nabywcy mają wybór. Wszystkie domy są zaprojektowane tak, aby jak najlepiej wykorzystać ich lokalizację, oczywiście z dużymi powierzchniami zewnętrznymi, takimi jak tarasy, prywatne ogrody na parterze i solaria w przypadku kamienic i penthouse’ów. Na miejscu znajdują się takie udogodnienia jak piękne wspólne baseny i tereny zielone, które dopełniają atrakcyjności.

Jakie rodzaje nieruchomości są dostępne na Costa del Sol?

Istnieje ogromna różnorodność dostępnych domów, dzięki czemu obszar ten jest idealnym wyborem dla nabywców o różnych potrzebach. Począwszy od apartamentów przy plaży, a skończywszy na apartamentowcach przy polach golfowych. Nabywcy mogą znaleźć nieruchomość, która odpowiada ich budżetowi i preferencjom w zakresie lokalizacji, widoków, układu, liczby sypialni, pobliskich udogodnień i innych.

Na przykład nasze apartamentowce w Green Golf w Esteponie zapewniają panoramiczne widoki na pole golfowe Estepona Golf. Niektóre z domów mają również piękny widok na morze, ponieważ znajdują się zaledwie 3 km od plaży. W Solemar natomiast, nabywcy mają plażę praktycznie na wyciągnięcie ręki! Wszystkie domy są skierowane na południowy wschód, aby jak najlepiej wykorzystać obfitość naturalnego światła i widoków na morze.

Co Costa del Sol ma do zaoferowania dla świadomych ekologicznie nabywców?

Na Costa del Sol jest wiele domów, które zostały zbudowane z myślą o zrównoważonym rozwoju. Wspomniałem przed chwilą o Solemar. Te apartamenty mają certyfikat energetyczny na poziomie A. Posiadają podwójnie szklane okna, technologię aerotermalną do ogrzewania i chłodzenia, instalację dla pojazdów elektrycznych, środki oszczędzania wody i energii elektrycznej w obszarach wspólnych i wiele innych.

Hiszpania jako kraj jest również bardzo zaangażowana w zrównoważony rozwój. Wyznacza standardy w zakresie wykorzystania energii odnawialnej i jest postrzegana jako jedno z najlepszych ekologicznych miejsc turystycznych w Europie.

Czy większość nabywców kupuje domy wakacyjne czy jako inwestycję?

Zazwyczaj jest to mieszanka obu. W końcu te dwie rzeczy nie wykluczają się wzajemnie: jeśli kupujesz nieruchomość do wykorzystania na rodzinne wakacje, nadal cieszysz się potencjałem, aby zobaczyć, jak wzrasta wartość, gdy jesteś właścicielem, nawet jeśli zarabianie nie było twoim głównym celem.

Z drugiej strony, mamy nabywców, którzy kupili swoją nieruchomość z myślą o inwestycji. Inni widzą tam siebie na emeryturze, z planami aby przenieść się do nieruchomości na stałe, lub może po prostu spędzać zimy w cieple hiszpańskiego słońca. Druga własność domu w Hiszpanii spełnia szereg potrzeb.

Czy Costa del Sol jest obszarem, w którym można cieszyć się luksusem, czy bardziej przyjaznymi dla budżetu pobytami?

Region ten jest domem o takiej wszechstronności, że zapewnia jedno i drugie. Na bardziej luksusowym końcu skali znajdują się miejsca takie jak Puerto Banús, które jest znane na całym świecie ze swojej pięknej plaży, mariny wypełnionej super jachtami oraz ekskluzywnych spa i butików. Podczas gdy oczywiście napotkasz miejsca takie jak Puerto Banús, w których koncentruja się luksusowe udogodnienia, całe Costa del Sol  jest domem dla wybitnych restauracji high-end, prestiżowych klubów golfowych, ekskluzywnych klubów plażowych i wielu innych.

To powiedziawszy, istnieje również wiele sposobów, aby cieszyć się tutaj bardzo przyjaznymi dla budżetu wakacjami. Koszty życia w Hiszpanii są znacznie niższe niż w wielu innych krajach europejskich. Ostatnie dane Numbeo pokazują, że koszty życia w Hiszpanii są o 21,3% niższe niż w Wielkiej Brytanii. Długie, leniwe dni na plaży z piknikiem i kąpielą w ciepłym morzu, wędrówki po pięknych, starych miastach, wędrówki w spokoju Parku Naturalnego Montes de Malaga, lunch w lokalnych kawiarniach… łatwo jest cieszyć się wspaniałym wypoczynkiem na Costa del Sol.

Które rejony Costa del Sol szczególnie poleciłabyś nabywcom domów wakacyjnych?

Estepona jest wspaniała, jeśli chodzi o łatwy dostęp do doskonałych obiektów golfowych i wybrzeża. Jeśli szukasz miejsca bardziej ukrytego, to Istán jest po prostu piękny – jest schowany w górach – Sierra de las Nieves – więc masz niesamowite widoki, ale jest również zaledwie 25 minut jazdy od jasnych świateł Puerto Banús, więc kupujący mogą cieszyć się najlepszym z obu światów. W Costa del Sol każdy znajdzie coś dla siebie.


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine