Enter your search keyword or phrase and press enter.

17 maja, 2023

Najwyższy punkt orientacyjny w panoramie Walencji, apartamentowiec Ikon

Najwyższy punkt orientacyjny w panoramie Walencji, apartamentowiec Ikon

Wizjonerski architekt Ricardo Bofill był znany ze swojego dynamicznego podejścia do redefiniowania przestrzeni i stylu, skupionych wokół centralnej roli ludzkiej skali. Po jego śmierci w styczniu 2022 roku, w wieku 82 lat, świat architektury opłakiwał stratę jednego ze swoich współczesnych wielkich. Jednak prace Bofilla żyją nadal, zarówno w budynkach, które stworzył, jak i na rysunkach, które pozostawił, takich jak te dla Ikon w Walencji.

W 1986 r. Ricardo Bofill zaprojektował Ogród Turia, duży park liniowy, który połączył tkankę miejską i zrewolucjonizował jego urbanistykę. W wyniku tej transformacji Walencja wyróżniła się innowacyjnością i kreatywnością, do tego stopnia, że została wybrana Światową Stolicą Designu w 2022 roku. Teraz Ikon by Kronos Homes, najnowszy wieżowiec Bofill, zamyka krąg modernizacji miasta i tworzy nowy punkt orientacyjny w jego panoramie.

Ikon jest osobistą wizją Ricardo Bofilla, interpretującą kosmopolityczną esencję Morza Śródziemnego i przekładającą ją na architekturę. Apartamenty z jedną do czterech sypialni i ultra-luksusowe penthouse’y zapewniają niezrównane widoki na Walencję. Duże okna wpuszczają słońce do każdego apartamentu, podobnie jak tarasy ze szklanymi balustradami, zapewniając niezakłócony widok na panoramę miasta. Spektakularna panorama rozciąga się od morza po góry. Ponadto w 110-metrowym budynku znajduje się wspaniały basen z solarium, siłownią i strefą towarzyską dla koneserów. Projekt basenu sprawia wrażenie, że Ikon wynurza się z wody, niczym latarnia morska na panoramie nowoczesnej metropolii Walencji.

Jeśli chodzi o architekturę, zamiłowanie Bofilla do światła i cienia od dawna była kluczową cechą jego prac. Z pewnością tak jest w przypadku Ikon, którego fasada została zainspirowana złotym światłem zalewającym miasto. Czysty dynamizm w mieszance krzywych i krawędzi, który osiąga kulminację na wyższych poziomach gdzie struktura wyłania się z całości, stając się doskonałym elementem wyróżniającym. Rzeźba, która wyróżnia się na tle panoramy miasta i zachwyca błękitem nieba jako częścią budynku.

„Jestem szczęśliwy, że miałem okazję pracować z Ricardo Bofillem i urzeczywistnić jeden z jego ostatnich projektów. Ikon to nie tylko najwyższa wieża w Walencji, ale także jedna z najbardziej kultowych. Ikon jest symbolem nowoczesności miasta, ale przede wszystkim dziedzictwem legendarnego architekta”, mówi Saïd Hejal, Partner i CEO Kronos Real Estate Group.

Prace Bofilla obejmują jedne z najbardziej imponujących projektów postmodernistycznych w Europie, Ameryce i Afryce Północnej, takie jak Zamek Kafka i Walden 7 w Katalonii, La Muralla Roja w Alicante i Axe Majeur w Paryżu, a także 77 West Wacker Drive w Chicago i Mohammed VI Polytechnic University w Maroku.

Położone obok Palacio de Congresos w Walencji, dwie wieże Ikon mają odpowiednio 30 i 14 pięter i mieszczą odpowiednio 142 i 61 mieszkań.

Więcej informacji na temat Ikon można znaleźć na stronie: www.kronoshomes.com


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine