Enter your search keyword or phrase and press enter.

6 września, 2023

ODROBINA HISZPAŃSKIEGO LUKSUSU – ADRIAN KOŁODZIEJ Z LUXURY BOUTIQUE ROZMAWIA Z MARCEM PRITCHARDEM Z TAYLOR WIMPEY ESPAÑA, TYM RAZEM O COSTA BLANCA

ODROBINA HISZPAŃSKIEGO LUKSUSU – ADRIAN KOŁODZIEJ Z LUXURY BOUTIQUE ROZMAWIA Z MARCEM PRITCHARDEM Z TAYLOR WIMPEY ESPAÑA, TYM RAZEM O COSTA BLANCA

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie, Polacy są w czołówce narodowości inwestujących w Hiszpanii. Marc Pritchard, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Taylor Wimpey España, wyjaśnia, dlaczego Hiszpania jest tak atrakcyjna.

Czy w ciągu ostatnich kilku lat mieliście wielu nabywców z Polski?

Absolutnie – Polacy byli naszą główną narodowością kupujących w 2022 roku, odpowiadając za 17% wszystkich naszych rezerwacji w Hiszpanii. Jak dotąd w 2023 r. (od początku roku do marca) Polacy stanowili 11% wszystkich rezerwacji, ustępując jedynie nabywcom z Niemiec.

Które obszary Hiszpanii preferują polscy nabywcy?

Polscy nabywcy zdecydowanie preferują Costa Blanca. 87% naszych polskich nabywców w 2022 r. i 75% w 2023 r. zarezerwowało nieruchomości w tym regionie. Dzięki 200 kilometrom linii brzegowej, w tym wielu oszałamiającym białym i piaszczystym plażom, łatwo dostrzec atrakcyjność tego miejsca.

Costa Blanca oferuje również doskonały stosunek jakości do ceny w porównaniu z wieloma innymi częściami hiszpańskiego wybrzeża. Nasze domy w Amara w Gran Alacant kosztują od 220 000 euro plus VAT. Są one wyposażone we wspólne baseny, ogrody i park zabaw, a wszystko to w pobliżu lokalnych sklepów i plaży. Costa Blanca oferuje wiele.

Czy na Costa Blanca można robić coś więcej niż tylko leżeć na plaży?

O wiele więcej! Wzdłuż wybrzeża można uprawiać różnego rodzaju sporty wodne, a dla tych, którzy lubią spędzać czas na polach golfowych, przygotowano piękne pola golfowe. Istnieją luksusowe spa, wyśmienite restauracje i wiele możliwości na udane zakupy w wysokiej klasy butikach i centrach handlowych zaopatrzonych w międzynarodowe marki.

Costa Blanca ma bogate dziedzictwo architektoniczne i wspaniałe parki narodowe. Można tu jeździć konno, zwiedzać zamki, jaskinie i wiele więcej. Istnieje również wspaniała lokalna kuchnia, dzięki czemu odwiedzający mogą doświadczyć hiszpańskiej gastronomii w najlepszym wydaniu.

Które miasta na Costa Blanca są najbardziej warte odwiedzenia?

To zależy od tego, czego oczekujesz i jak chcesz spędzać czas w Hiszpanii. Alicante to wspaniałe miasto do zwiedzania, również Dénia, Xàbia (Jávea) i Gran Alacant są warte odwiedzenia, jeśli szukasz uroku na mniejszą skalę. Jest też niezliczona ilość pięknych miasteczek do odkrycia.

Czy jest duży wybór, jeśli chodzi o domy wakacyjne na Costa Blanca?

Z pewnością. Kupujący mogą wybierać między apartamentami golfowymi w pierwszej linii i domami blisko plaży, a także nieruchomościami w bardziej miejskich lokalizacjach. Są tu domy wakacyjne odpowiadające szerokiemu zakresowi potrzeb.

Jeśli chodzi o styl nieruchomości, wiele domów ma otwartą kuchnię i salon, a także przestrzeń zewnętrzną w postaci tarasów, ogrodów i solarium na najwyższym piętrze.

Od czasu pandemii wielu nabywców poszukuje domów, które obejmują również przestrzeń do pracy, ponieważ wzrost liczby osób pracujących z domu zapewnił ludziom większą swobodę w zakresie miejsca pracy. Jest to coś, co uwzględniliśmy w projekcie wszystkich najnowszych domów, które budujemy w Hiszpanii – tworzymy przestrzenie, które można elastycznie wykorzystywać.

Czy polscy nabywcy są zainteresowani innymi regionami Hiszpanii?

Niektórych z naszych polskich nabywców przyciągnęło Costa del Sol, z jego zwycięskim połączeniem życia blisko morza i gór i słońcem prawie przez cały rok. Marbella to miasto, które cieszy się dużym międzynarodowym zainteresowaniem, podobnie jak takie lokalizacje jak Mijas, Estepona, Nueva Andalucia i Istán. Okolice Casares Beach również okazują się być popularnym obszarem wśród nabywców nieruchomości z różnych międzynarodowych lokalizacji.

Jakie są Twoje najważniejsze wskazówki dla Polaków rozważających zakup nieruchomości w Hiszpanii?

Myślę, że ważne jest, aby jasno określić swoje oczekiwania dotyczące lokalizacji i rodzaju nieruchomości. Hiszpania ma wiele do zaoferowania, a poszczególne regiony są bardzo zróżnicowane, więc warto dokładnie sprawdzić, które obszary najbardziej nam odpowiadają. Lista niezbędnych udogodnień (takich jak basen na miejscu) jest również pomocna, podobnie jak lista wszelkich innych wymagań (takich jak bliskość plaży). W ten sposób możesz skupić się na poszukiwaniu nieruchomości i upewnić się, że wybrany dom spełnia wszystkie wymagania.

Pomyśl także o tym, jak planujesz dotrzeć do nieruchomości. Czy będziesz latać samolotem, czy zminimalizujesz negatywny wpływ na środowisko jadąc na przykład pociągiem? Tego rodzaju decyzje mogą mieć wpływ na lokalizacje, w których chcesz dokonać zakupu, więc należy je rozważyć z wyprzedzeniem.

Radziłbym również odwiedzić Hiszpanię w różnych porach roku, aby doświadczyć upatrzonych lokalizacji również poza sezonem, kiedy są spokojniejsze.

Należy również określić swój budżet. Ustal, na co możesz sobie pozwolić, zanim zakochasz się w konkretnej nieruchomości. Wiele domów w Hiszpanii podbije Twoje serce, ale ważne jest, aby kupować z głową, a to oznacza trzymanie się budżetu.

Wreszcie, upewnij się, że masz pomocnego prawnika, który przeprowadzi Cię przez zawiłości prawne związane z zakupem i zapewni, że wszystkie formalności są w porządku. A jeśli kupujesz nieruchomość deweloperską, wybierz renomowanego dewelopera z długą historią budowy domów w Hiszpanii.

Jakaś końcowa rada?

Postaraj się cieszyć zakupem. Zakup domu za granicą może być czasami stresujący, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Ale jest to również przygoda z mnóstwem odkryć, których można dokonać po drodze. Postaraj się więc cieszyć zarówno podróżą, jak i efektem końcowym!

rozmawiał Adrian Kołodziej


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine