Enter your search keyword or phrase and press enter.

26 listopada, 2023

Dom z Grotą Bogusława Barnasia z BXB Studio w Finale World Architecture Festival w Singapurze

Dom z Grotą Bogusława Barnasia z BXB Studio w Finale World Architecture Festival w Singapurze

Jako potwierdzenie architektonicznej świetności i innowacyjności Polski, Dom z Grotą Bogusława Barnasia z BXB Studio został wybrany jako jedyny dom z naszego kraju do finału Światowego Festiwalu Architektury w Singapurze (World Architecture Festival 2023, #WAF23). To niezwykłe wyróżnienie dla projektu, który wyróżnia się jako jeden z najbardziej inteligentnych, ekologicznych, nowatorskich i złożonych konstrukcyjnie oraz technologicznie domów zaprojektowanych przez BXB Studio, według słów samego Bogusława Barnasia.

Wspólnie z firmami Wienerberger i Multiko, BXB Studio będzie walczyć o tytuł najlepszego budynku świata podczas finału WAF 2023.

Tajemnica Domu z Grotą

Dlaczego Dom z Grotą znalazł się w finale Światowego Festiwalu Architektury jako jedyny dom z Polski? Oto kilka fascynujących faktów o tym wyjątkowym projekcie:

1. Inspiracja Smokiem Wawelskim:

Dom z Grotą czerpie inspirację z legendy o Smoku Wawelskim. Zlokalizowany w sąsiedztwie Lasu Wolskiego, projektowany na działce porośniętej paprociami, ten budynek łączy w sobie nowoczesny design z klimatem legendy o Smoku Wawelskim oraz z ideą architektury ekologicznej i zrównoważonej.

2. Dwa Ogrody:

Dom z Grotą zaplanowano z myślą o dwóch ogrodach – jednym w Grocie pod budynkiem oraz drugim na dachu, który przypomina falującą łąkę.

3. Smocza Fasada i Smocze Oko:

Fasada budynku pokryta jest parametrycznie formowaną cegłą, która przypomina smocze łuski. Ceramika Wienerberger, użyta w projekcie, nawiązuje również do tradycji krakowskiej, gdzie cegła kształtowała wiele historycznych budowli. Projekt obejmuje nie tylko panoramiczne przeszklenia, ale również surrealistyczny przeszklony basen, przypominający niezwykłe Smocze Oko.

4. Nowatorski Portal Wejściowy:

Projektant zaproponował niezwykły portal wejściowy, inspirowany tradycjami formowania strefy wejścia do budynku. Portal ten pełni nie tylko funkcje reprezentacyjne, ale także spełnia dodatkowe role, takie jak formowanie ogrodu leśnego, zadaszenie strefy wejściowej, czy wykorzystanie cyrkulacji powietrza przez zewnętrzny komin wentylujący budynek.

5. Komin Wentylacyjny:

Charakterystyczny komin wentylacyjny na fasadzie, nazwany „kominem falującej fasady”, pełni wiele funkcji, w tym ochronę przed działaniem promieni słonecznych oraz wspomaganie naturalnej wentylacji budynku.

6. Taras Widokowy:

Na szczycie budynku znajduje się taras widokowy, który lewituje nad łąką, nie wymagając balustrady przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa użytkowania. Jest to doskonałe miejsce na cieszenie się panoramą Krakowa.

7. Kameralne Chatki:

Projekt uwzględnia część dzienną domu, w której dominują nowoczesne, przeszklone wnętrza, oraz piętro, gdzie przestrzenie przypominają przytulne chatki z dwuspadowymi sklepieniami dachowymi.

8. Światło Dzienne w Piwnicach:

Dom jest wyposażony w windę, która komunikuje wszystkie poziomy naziemne i podziemne. Co ciekawe, architekci doprowadzili światło dzienne do kondygnacji podziemnych poprzez specjalnie uformowane, przeszklone studnie doświetlające.

9. Ekologiczne Innowacje:

Projekt wykorzystuje najnowsze systemy inteligentne, zapewniając optymalną wydajność energetyczną połączoną z poszanowaniem środowiska. Zastosowano rozwiązania takie jak geotermia, wykorzystanie wody deszczowej, pompy ciepła, naturalna wentylacja i energia słoneczna.

10. Innowacyjny Dojazd:

Projekt zakłada wykorzystanie tunelu, który prowadzi do wnętrza budynku, zapewniając optymalną komunikację na stromym stoku i eliminując problemy z podjazdem. To innowacyjne rozwiązanie pozwoliło również na większą powierzchnię zieloną działki.

11. Biophilic Design i Lokalna Tradycja:

Dom z Grotą to połączenie nowoczesnego designu i elementów eko, które nierozerwalnie się łączą. Projekt odwołuje się także do lokalnej tradycji i zasad zrównoważonego rozwoju.

12. World Architecture Festival:

World Architecture Festival to prestiżowe wydarzenie, na którym architekci z całego świata prezentują swoje projekty. Polska jest dumnie reprezentowana przez Dom z Grotą oraz inne znakomite projekty. Finał festiwalu odbędzie się w dniach 29 listopada – 1 grudnia 2023 roku w Marina Bay Sands w Singapurze.

Dom z Grotą Bogusława Barnasia z BXB Studio to projekt, który łączy w sobie kreatywność, innowację i ekologię, stanowiąc godnego reprezentanta polskiej architektonicznej doskonałości na światowym forum. W finale Światowego Festiwalu Architektury w Singapurze będziemy trzymać kciuki za ten wyjątkowy dom, który może zdobyć tytuł najlepszego budynku świata.


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine