Enter your search keyword or phrase and press enter.

11 maja, 2021

Jak podnieść wartość mieszkania – tajemnice HOME STAGINGU

Jak podnieść wartość mieszkania – tajemnice HOME STAGINGU

Czy można podnieść wartość nieruchomości w oczach potencjalnego klienta jeszcze przed sprzedażą ? Oczywiście, wystarczy wykorzystać home staging. Dzięki niemu nieruchomość zyska przewagę na rynku mieszkaniowym, a Ty szybciej sprzedasz mieszkanie. Czym jest home staging? Jakie zasady rządzą techniką home staging i czy warto na nią postawić, sprzedając luksusowe nieruchomości?

CO TO JEST HOME STAGING – FANABERIA CZY KONIECZNOŚĆ?

Home staging to popularny trend, który pozwala zwiększyć wartość nieruchomości na rynku i przyciągnąć klientów. Nie bez przyczyny – konkurencja na rynku jest tak duża, że warto podnieść atrakcyjność naszego domu i mieszkania, by szybko sfinalizować transakcję. Home staging to przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, którego celem jest jej jak najlepsze zaprezentowanie w oczach potencjalnego nabywcy. Wnętrza domu lub mieszkania, które chcesz sprzedać, powinny przypominać hotel, a nie prywatną, osobistą przestrzeń.

CZY HOME STAGING NAPRAWDĘ DZIAŁA?

Wydaje Ci się, że popyt na rynku nieruchomości jest tak duży, że nie powinieneś mieć żadnych problemów ze sprzedażą mieszkania czy domu? Dobra lokalizacja, odpowiedni metraż, przyjazne otoczenie i bogata infrastruktura mogą nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli sprzedaż dotyczy nieruchomości luksusowej. Klienci nastawieni na prestiżowe domy czy apartamenty i penthouse’y czekają także na atrakcyjne zdjęcia przedstawiające nieruchomość w jak najlepszym wydaniu. Pierwsze wrażenie ma znaczenie nie tylko przy zawieraniu znajomości, ale także wyborze mieszkania. Właśnie dlatego home staging przynosi wymierne efekty w postaci wzrostu wartości nieruchomości. I choć w Polsce dopiero raczkuje, za granicą święci triumfy od dawna.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY HOME STAGING

Chcesz wiedzieć, od czego zacząć home staging? By osiągnąć zamierzony cel, warto zastosować się do kilku zasad, które z powodzeniem wykorzystują firmy zajmujące się technikami home staging profesjonalnie.

1. GRUNTOWNE SPRZĄTANIE

Nieruchomość powinna prezentować się elegancko i estetycznie, dlatego nie zapomnij o dokładnym uporządkowaniu przestrzeni. Należy:

2. WIETRZENIE

Wywietrzone mieszkanie prezentuje się znacznie lepiej – nie zapomnij o nim! Jeśli chcesz zastosować subtelny zapach, po jego rozpyleniu (na kilka godzin przed zaplanowaną wizytą kupujących) również powinieneś wywietrzyć.

3. ODŚWIEŻENIE PRZESTRZENI

Home staging nie wymaga remontu, ale warto odświeżyć wnętrza, by prezentowały swoje zalety w całej okazałości. Przede wszystkim należy zlikwidować wszelkie usterki (np. cieknący kran, urwane uchwyty, zepsute klamki). Warto także przemalować ściany na neutralne i jasne kolory, np. szarość, beż czy biel, które optycznie powiększają przestrzeń.

4. STWORZENIE PRZESTRONNEGO, NEUTRALNEGO WNĘTRZA

Rodzinne pamiątki mają dla Ciebie bardzo duże znaczenie? Pamiętaj, że dla potencjalnego nabywcy niekoniecznie. Dlatego też schowaj je na czas prezentacji mieszkania na sprzedaż lub wykonywania zdjęć. Fotografie Twoich dzieci w ramkach, plakaty i drzewo genealogiczne na ścianie z pewnością się nie sprawdzą – przyszły mieszkaniec nieruchomości chce czuć, że może to być jego własna przestrzeń.

5. PAMIĘTAJ O OŚWIETLENIU

Jeśli zamierzasz wykonywać zdjęcia sprzedawanej nieruchomości, nie zapomnij zadbać o odpowiednie oświetlenie. Fotografie powinny przedstawiać wnętrza w dziennym świetle, najlepiej w ciepłej porze roku. Nic tak pozytywnie nie nastraja, jak widok zielonych liści za oknem w tle. Jasne pomieszczenia sprawiają wrażenie bardziej przestronnych.

6. DODATKI – TWÓJ SPRZYMIERZENIEC W TECHNICE HOME STAGING

Wnętrze sprzedawanego domu lub mieszkania nie powinno być zupełnie puste. By zadbać o przytulność, warto postawić na atrakcyjne dodatki, takie jak:

7. ZAPACH I MUZYKA – ODDZIAŁUJ NA ZMYSŁY PRZY SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Chcesz wpłynąć na nastrój potencjalnego kupującego? Zadbaj o delikatną muzykę w tle oraz subtelny zapach z odświeżacza powietrza. Możesz być pewny, że nabywca poczuje miłość od pierwszego wejrzenia!

8. ZLIKWIDUJ NADMIAR MEBLI

Wnętrza sprzedawanego mieszkania nie powinny być puste, ale nie należy przesadzać także z liczbą mebli. Warto postawić na jeden wyrazisty element, wokół którego skupia się cała aranżacja. Może być to na przykład duża kanapa czy narożnik w salonie i łóżko małżeńskie w sypialni. Nadmiar brył może okazać się przytłaczający, sprawiać wrażenie nieuporządkowanego i w konsekwencji zniechęcić potencjalnego przyszłego właściciela.

9. LUSTRO NIE TYLKO W ŁAZIENCE I PRZEDPOKOJU!

Chcesz powiększyć optycznie przestrzeń bez ponownego malowania szarych czy beżowych i czystych ścian?W zamian możesz zamontować w pomieszczeniach lustra, które odbijają światło, dzięki czemu sprawiają, że pokoje wydają się znacznie większe.

10. SPRZEDAJESZ DOM? ZADBAJ NIE TYLKO O NIERUCHOMOŚĆ, ALE TAKŻE JEJ OTOCZENIE

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie – jeśli masz do sprzedania dom, to zaprezentuj się jak najlepiej jeszcze zanim potencjalni nabywcy w ogóle przekroczą próg domu. Zadbaj o ogród – powinien być wypielęgnowany, a rośliny podlane. Zadbaj także o podjazd i chodnik – wystarczy go tylko wyczyścić, a olśniewający efekt gwarantowany!

11. BALKON? TARAS? O NICH RÓWNIEŻ NIE WOLNO ZAPOMINAĆ!

Balkon i taras to integralna część domu, którą na pewno będą chcieli zobaczyć kupujący. Warto ją zatem odpowiednio zaaranżować, decydując się na meble ogrodowe, zioła lub kwiaty w donicach, które sugerują, że to znakomite miejsce na wypicie porannej kawy czy kolację przy świecach.

ILE KOSZTUJE HOME STAGING?

Home staging nie zakłada dużych wydatków – jego istotą nie jest gruntowny remont, ale przystosowanie wnętrz w taki sposób, by były uniwersalne i podobały się większości osób. Zazwyczaj cena wynosi od 1 do 3% wartości nieruchomości. Warto jednak zainwestować, ponieważ według badań i szacunków cena nieruchomości po zmianach w ramach home staging jest o 10% wyższa niż mieszkań i domów, które nie zostały odpowiednio przygotowane do sprzedaży.


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine