Enter your search keyword or phrase and press enter.

13 lipca, 2021

PATEK PHILIPPE – ŁĄCZY KUNSZT ZEGARMISTRZOWSKI Z WYKWINTNYM RĘKODZIEŁEM

PATEK PHILIPPE – ŁĄCZY KUNSZT ZEGARMISTRZOWSKI Z WYKWINTNYM RĘKODZIEŁEM

W sześciu nowych modelach zegarków z aktualnej kolekcji, Patek Philippe łączy kunszt zegarmistrzowski z wykwintnym, rzadkim rękodziełem.

Z okazji wystawy „Rare Handcrafts 2020-2021” genewska manufaktura zaprezentowała po raz pierwszy sześć modeli czasomierzy typu grand complication, czyli ikon zegarmistrzowskiego designu, charakteryzujących się artystycznymi zdobieniami, takimi jak ręczne grawerowanie, emaliowanie, ręczne giloszowanie i złocenie.

Od momentu założenia firmy w 1839 roku, Patek Philippe zawsze uważał swoje zegarki za dzieła sztuki, które odzwierciedlają wyrafinowaną estetykę i mechaniczną perfekcję. Dążenie do nieskazitelności i harmonii wysuwa się na pierwszy plan w eleganckich i ponadczasowych projektach. Jest to dodatkowo podkreślane przez jakość rzemiosła i ręcznego, finezyjnego wykonania. Z tą samą pasją Patek Philippe kultywuje wszystkie techniki wykorzystywane do zdobienia czasomierzy, dbając o to, aby umiejętności te były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ten przejaw rodowego rzemiosła nie jest zarezerwowany wyłącznie dla jedynych w swoim rodzaju egzemplarzy i limitowanych edycji, które rok po roku tworzą nową, rzadką kolekcję rękodzieła. Patek Philippe utrwala te umiejętności również w swojej codziennej pracy i ozdabia nimi modele zegarków z aktualnej kolekcji. Ręczne grawerowanie ożywia obudowy i tarcze zegarków takich jak Perpetual Calendar, Calatrava „Volutes and Arabesques” oraz szkieletowany Calatrava. Giloszowane motywy zdobią obudowy wyjątkowych modeli, takich jak Grandmaster Chime (najbardziej skomplikowany zegarek Patek Philippe) i  World Time Minute Repeater. Szczególnie słynne zegarki World Time posiadają tarcze z ręcznym giloszowaniem lub dekorami z emalii.

Patek Philippe prezentuje sześć modeli z nowej kolekcji:

Sky Moon Tourbillon Haut Artisanat

Ręcznie grawerowana obudowa z różowego złota z brązową tarczą.

Wprowadzony na rynek w 2001 roku, Sky Moon Tourbillon jest drugim najbardziej skomplikowanym zegarkiem naręcznym Patek Philippe i stał się jednym z najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów i koneserów zegarków typu grand complications. Od 2013 do 2016 roku, ten podwójny zegarek był dostępny w rzadkiej wersji rękodzielniczej z biało-złotą obudową i niebieską emaliowaną tarczą. Po niej w 2016 roku pojawiła się nowa wersja z czarną emaliowaną tarczą.

Teraz manufaktura obdarzyła ten emblematyczny czasomierz nową tarczą, łącząc ciepły połysk różowego złota z brązową emalią. W zastosowanej technice metal bazowy musi być najpierw precyzyjnie wyfrezowany, tak aby poszczególne elementy, takie jak podziałka minutowa, pozostały odciążone.

Następnie, wgłębienia są ręcznie wypełniane masą emaliową. Na środku tarczy znajduje się dekoracja z emalii, która została stworzona za pomocą cienkiego płaskiego złotego drutu. Obudowa, korona, szkiełko powtórzenia i zapięcie są ręcznie grawerowane z motywem wolut i arabesek na wszystkich stronach. Mistrz grawer zainwestował ponad 100 godzin pracy i wiele cierpliwości, aby zakończyć proces zgodnie z najwyższymi standardami.

Sky Moon Tourbillon łączy w sobie 12 fascynujących komplikacji, w tym tourbillon i powtarzacz minutowy, który uderza w gongi katedralne. Przednia tarcza pokazuje wieczny kalendarz z datą wsteczną, wyświetlaczem faz księżyca i cyklem roku przestępnego. Druga strona pokazuje wykres nieba, na którym można zobaczyć ruch księżyca i gwiazd ze strony półkuli północnej. Aby zaaranżować wielki taniec ciał niebieskich, Patek Philippe opracował system trzech nałożonych na siebie tarcz, które poruszają się po różnych, precyzyjnie obliczonych trajektoriach.

Nowy model Sky Moon Tourbillon jest dostarczany z ręcznie grawerowanymi spinkami do mankietów w kolorze różowego złota.

Minute Repeater z wiecznym kalendarzem retrograde

Cud przejrzystości w nowej obudowie z różowego złota wysadzanej 80 diamentami.

Pierwszy zegarek Patek Philippe grand complication z przezroczystą tarczą z szafirowego kryształu został wprowadzony na rynek w 2006 roku; miał on platynową obudowę z intarsjami z różowego złota. Od 2014 do 2018 roku, był kontynuowany przez model w różowym złocie z biało-złotymi intarsjami. Teraz Patek Philippe ponownie zinterpretował ten niezwykły zegarek jako nową wersję w kolorze różowego złota. Jego ramka, końcówki i składane zapięcie mienią się ogniem 80 nieskazitelnych diamentów.

Aby umożliwić wgląd w mechaniczne serce zegarka, Patek Philippe opracował pomysłowy system wyświetlania dnia, miesiąca i cyklu roku przestępnego za pomocą przezroczystych tarcz z kryształu szafirowego, w których odpowiednie wskaźniki wyróżniają się bielą na czarnym tle małych otworów znajdujących się pod nimi. Aby przymocować niezwykle cienkie tarcze szafirowo-kryształowe do ich miniaturowych stalowych trzpieni, konieczne było opracowanie wyjątkowego, opatentowanego procesu montażu.

Wskazówki w kształcie liści z białego złota lakierowanego na czarno również poprawiają widok mechanizmu i jego stalowych części z fazowanymi i polerowanymi krawędziami, które pięknie wyróżniają się na tle złoconych płyt. Wyświetlacz daty flyback posiada rękę z końcówką półksiężyca, która zaznacza cyfry na skali na skraju tarczy. Wieczny kalendarz jest uzupełniony o wyświetlacz faz księżyca na godzinie 6 i dodatkową tarczę sekundową.

Aby jeszcze bardziej podkreślić atrakcyjność tego czasomierza, Patek Philippe zintegrował delikatne inkrustacje z białego złota z wygrawerowanymi motywami liści na bokach obudowy i na szkiełku repetiera.

Szafirowy tył obudowy ujawnia architekturę samonakręcającego się mechanizmu, zwłaszcza mechanizm minutowego repetera z dwoma gongami lub regulator odśrodkowy. Szczególny nacisk położono na finezję ruchu.

 Minute Repeater z wiecznym kalendarzem

Zegarek z gongami katedralnymi i obudową z białego złota z niebieską emaliowaną tarczą.

Wprowadzony w 2016 roku, model z powtarzaczem minutowym i wiecznym kalendarzem spodobał się koneserom i miłośnikom efektownych czasomierzy jako wyjątkowe mechaniczne arcydzieło w platynowej obudowie pod czarną emaliowaną tarczą. Teraz, Patek Philippe zinterpretował na nowo tę wielką komplikację w białym złocie z niebieską emaliowaną tarczą.

Kształt obudowy pokazuje subtelność i harmonię. Ramka ma wklęsły profil. Ta sama finezja pojawia się w ręcznie satynowanych wgłębieniach na bokach obudowy.

Wykończona na wysoki połysk stanowi wzór doskonałego rzemiosła. Jej intensywny kolor i nasycona świetlistość są fascynujące. Tarcza zegara z 18-karatowego złota jest ręcznie pokrywana emalią w proszku, która jest następnie topiona w temperaturze 850°C. W kolejnym kroku w twardej i kruchej emalii muszą zostać wywiercone maleńkie otwory. Pomieszczą one stopki nakładanych biało-złotych cyfr Bregueta. Wskazania wiecznego kalendarza (dzień, data, miesiąc, cykl roku przestępnego) umieszczono na nieco powiększonych tarczach pomocniczych, uzupełnionych o wskazanie 24-godzinne.

Samonakręcający się kaliber R 27 Q posiada minutowy repetytor, który uderza w dwa gongi katedralne.

Nowy model jest noszony na błyszczącym, niebieskim pasku z aligatora, zabezpieczonym białozłotym, składanym zapięciem. Całość obejmuje szafirowo-kryształowy tył obudowy i wymienny masywny tył. Zastępuje on model w platynie z czarną emaliowaną tarczą.

Rare Handcrafts Minute Repeater dla pań

Nowy, kobiecy minutnik z niebieską tarczą pokrytą emalią i ramką z diamentami Flamme®.

Dostępny od 2011 do 2017 roku, model Ladies First Minute Repeater w różowym złocie z kremową tarczą ustępuje miejsca nowemu, wysoce wyrafinowanemu modelowi z białego złota. Ma on nieco większą średnicę, niebieską tarczę oraz wysadzany diamentami bezel. Jego współczesny, ale ponadczasowy wygląd uświetnia obudowę w typowym oficerskim stylu z prostymi końcówkami.

Złota tarcza jest w pełni giloszowana ręcznie z delikatnie pofałdowanym motywem wybuchu słońca, inspirowanym modelem „Siamese Fighting Fish”. Jest on następnie pokryty przezroczystą niebieską emalią, która pozwala uwidocznić dekoracje. Trwały kolor i ponadczasowy połysk tej tarczy jest tłem dla wskazówek z białego złota; unoszą się one nad drukowanymi, ręcznie formowanymi złotymi znacznikami.

Ramka jest niezwykle świetlista dzięki 168 nieskazitelnie czystym brylantom osadzonym w dwóch przesuniętych rzędach przy użyciu techniki „Flamme®”. W tej ekskluzywnej i opatentowanej metodzie osadzania, rzemieślnik używa ostrego wiertła, aby zrobić nacięcia w złocie pomiędzy poszczególnymi kamieniami, tak aby światło mogło rozpalić ogień diamentów również od spodu.

Samonakręcający się kaliber jest zasilany przez 22-karatowy złoty mimośrodowy mini rotor wpuszczony w ruch. Wyróżnia się on nie tylko swoim bardzo cienkim profilem (wysokość: 5,05 mm), pozwalającym na uzyskanie smukłej sylwetki obudowy, ale także harmonijnym dźwiękiem dwóch klasycznych gongów. Jego architektura i bogate wykończenie mogą być podziwiane przez szafirowo-kryształowy wyświetlacz z tyłu. Można go zamienić na masywny tył w białym złocie, który jest dołączony do zegarka.

Nowy Ladies Minute Repeater jest noszony na pasku z aligatora w kolorze patynowanego błękitu oceanu.

Jego klamra z białego złota jest utworzona z 26 brylantów.

Duży klasyk Patek Philippe w białym złocie z tarczą w emalii szamotowej i ręcznym grawerowaniem

W 2018 roku, z okazji 50 rocznicy powstania kolekcji Golden Ellipse, Patek Philippe zaprezentował limitowaną edycję 100 zestawów składających się z platynowego czasomierza i pasujących do niego spinek do mankietów; był to hołd dla rzadkich rzemiosł, które stały się dobrami deficytowymi. Aby po raz kolejny potwierdzić swoje techniczne i estetyczne kompetencje, manufaktura wzbogaciła swoją aktualną kolekcję o nową interpretację tego wyjątkowego zegarka z polerowaną obudową w kolorze białego złota i subtelnie przerobionymi detalami dekoracji tarczy.

Po pierwsze, tarcza zegara z 18-karatowego złota jest nacinana w celu utworzenia wgłębień, które zostaną wypełnione czarną emalią. Strefy, które są podniesione są następnie ręcznie grawerowane z roślinnymi lub kwiatowymi motywami. W ten sposób Patek Philippe łączy dwie metody pracy (ręczne grawerowanie i emaliowanie) używane do dekorowania czasomierzy. Dekoracja, z jej wolutami i arabeskami, idealnie uzupełnia niepowtarzalny kształt obudowy Golden Ellipse. Ponadto, podkreśla harmonijne proporcje obudowy, które są inspirowane złotym przekrojem, zwanym również „Boską Proporcją”. Jest to podstawa dla niektórych z największych dzieł architektonicznych i artystycznych. Bieg czasu jest śledzony przez bardzo smukłe wskazówki w białym złocie. Korona jest zakończona kaboszonem onyksu.

Samonakręcający się mechanizm kaliber 240 tyka pod artystycznie wykończoną tarczą. Dzięki ultracienkiej konstrukcji, będzie pasował do bardzo eleganckiej obudowy (wysokość: 6,58 mm). Ponadczasowy design zegarka jest podkreślony przez ręcznie szyty, błyszczący, czarny pasek ze skóry aligatora z kwadratowymi łuskami. Jego zapięcie na zatrzask odzwierciedla kształt obudowy.

Nowy model Golden Ellipse Hautisanat

Nowa wersja wykonana jest w białym złocie z diamentami w przypadkowym ustawieniu.

Od kwietnia 2021 roku, Patek Philippe łączy ikoniczny design Nautilusa z finezją haute joaillerie, a teraz prezentuje model nowy model w kolorze różowego złota. Obudowa, ramka i bransoleta są ozdobione diamentami w tak zwanych oprawach śnieżnych. Kilka rzędów kamieni mieni się na tarczy, śledząc delikatnie pofałdowany relief, typowy dla damskich modeli Nautilus. Teraz, producent

prezentuje ten styl w nowej wersji z białego złota. Jest to wspaniały przykład sztuki jubilerskiej w stylu Patek Philippe, który łączy w sobie kreatywność, wrażliwość artystyczną i bezbłędne wykonanie.

Nowy model Nautilus Haute Joaillerie

Iskrzy się ogniem 2553 nieskazitelnie czystych diamentów o szlifie brylantowym. Aby jeszcze bardziej udoskonalić jego estetykę, Patek Philippe wybrał niezwykle wyrafinowaną technikę snow setting. Gemsetter umieszcza diamenty o różnych rozmiarach obok siebie w różny sposób, upewniając się, że jak najmniejsza część złotej matrycy jest widoczna pomiędzy poszczególnymi kamieniami. To dlatego każdy zegarek z oprawą śnieżną ma unikalną tarczę.

Aby zapewnić doskonałą czytelność – wymóg, który dotyczy również zegarków haute joaillerie – na tarczy znajdują się świecące wskazówki godzinowa i minutowa z czernionego białego złota, a zastosowane cyfry arabskie z tego samego metalu szlachetnego również mają świecącą powłokę.

Obudowa z białego złota jest wyposażona w samonakręcający się mechanizm. Jego misterne wykończenie można podziwiać przez szafirowo-kryształowy tył obudowy. 18-karatowa bransoleta z białego złota łączy elegancję z wygodą noszenia. Zegarek posiada opatentowane przez Patek Philippe zapięcie typu fold-over, które jest zabezpieczone czterema niezależnymi zatrzaskami


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine