Enter your search keyword or phrase and press enter.

24 października, 2021

OPIEKA NAD RODZICAMI PO PRZEJŚCIU NA EMERYTURĘ – JAK SOBIE RADZIĆ

OPIEKA NAD RODZICAMI PO PRZEJŚCIU NA EMERYTURĘ – JAK SOBIE RADZIĆ

Opieka nad naszymi bliskimi, a zwłaszcza opieka nad rodzicami po przejściu na emeryturę, to coś, czemu wielu z nas poświęca lub będzie poświęcać część swojego życia. Z wiekiem niektóre czynności mogą być dla rodziców trudne do wykonania, będzie im potrzebna pomoc na codzień. Niezależnie od tego, czy odwiedzasz rodziców regularnie w ich domu, czy też zamieszkali oni z Tobą, troska o najbliższe Ci osoby może mieć istotny wpływ poziom stresu w Twoim życiu, a wraz z tym stresem pojawia się poczucie winy.

Nie czuj się winny

Ważne jest, abyś nie pozwolił, aby poczucie winy wpłynęło na Twoje życie. Chociaż ten nowy aspekt życia jest czymś, do czego możesz czuć się zobowiązany lub co wiele dla Ciebie znaczy, nadal ważne jest, abyś dbał o siebie i żył własnym życiem. W opiece nad rodzicami po przejściu na emeryturę, pomoże Ci dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Twoi rodzice raczej nie będą chcieli, abyś zadręczał się poczuciem winy opiekując się nimi, po tym, jak przez wiele lat pielęgnowali i dbali o Ciebie, abyś był w swoim życiu szczęśliwy.

Przyznaj, kiedy potrzebujesz pomocy

Troska o ukochaną osobę może wymagać poświęcenia dużej ilości czasu , zwłaszcza jeśli ma ona problemy z poruszaniem się lub potrzebuje regularnego nadzoru. Nie zawsze będziesz mieć możliwości, aby pogodzić swoje życie zawodowe, opiekę nad swoją rodziną, zwłaszcza dziećmi, z czynnościami wspierającymi Twoich rodziców na codzień.  W ten sposób może ucierpieć Twoje życie rodzinne i zawodowe, a opieka na starszymi nie będzie wystarczająca. Nikt nie jest w stanie poradzić sobie samemu ze wszystkimi pojawiającymi się obowiązkami.

Nie ma żadnego wstydu w szukaniu pomocy w tym zakresie. Domy opieki mogą budzić złe skojarzenia, a nie powinny. Poszukiwanie wysokiej jakości opieki domowej dla rodziców, to świetny pomysł, który pomoże zachować w należytym stanie zdrowie psychiczne i ułatwi ci znalezienie czasu aby zając się wszystkimi sprawami w należyty sposób. Jednocześnie będziesz mieć pewność, że Twoi rodzice są bezpieczni i szczęśliwi. Minusem jest to, że opieka domowa może być dość kosztowna, ale istnieją sposoby, dzięki którym można zapewnić sobie pomoc w jej finansowaniu. Ważne jest, aby nie odrzucać możliwości pobytu w domu opieki, może to być najlepsze rozwiązanie dla Twoich rodziców. Właściwa opieka medyczna, pielęgniarska i rehabilitacyjna każdego dnia w innych warunkach byłaby praktycznie niemożliwa. Obecność osób w podobnym wieku i możliwość rozmowy z drugim człowiekiem, będą miały pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne rodzica.

Bądź otwarty w stosunku do innych

Otwartość w kontaktach z innymi opiekunami i członkami rodziny może pomóc w rozwianiu obaw i pozbyciu się lęków, pozwalając jednocześnie na uzyskaniu wskazówek i porad, które pomogą Ci poprawić poziom opieki. Nie tylko to, rozmowa z innymi może pomóc poczuć się mniej samotnym w czasem trudnej sytuacji. Znalezienie ludzi, którzy rozumieją, przez co przechodzisz, może być bardzo pomocne.

Szukaj elastyczności w pracy

Oprócz otwartości wobec przyjaciół i innych osób w podobnej sytuacji, ważne jest, abyś omówił swoją sytuację z pracodawcą. Jeśli potrzebujesz trochę więcej swobody i wolnego czasu, aby zapewnić rodzicom bezpieczeństwo i szczęście, być może będziesz musiał skorzystać z większej elastyczności w pracy. Obecnie wiele firm jest bardziej wyrozumiałych w takich kwestiach, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że pomaga to w utrzymaniu dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników. Zwróć się do swojego pracodawcy i jasno określ, czego potrzebujesz, aby zapewnić rodzicom wysokiej jakości opiekę i jednocześnie prawidłowo wykonywać swoją pracę.

 


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine