Enter your search keyword or phrase and press enter.

14 listopada, 2021

WIELKI POWRÓT LAMBORGHINI COUNTACH LP 500

WIELKI POWRÓT LAMBORGHINI COUNTACH LP 500

Powrót Lamborghini Countach LP 500 jest wydarzeniem elektryzującym fanów włoskiej marki i wszystkich miłośników motoryzacji. Lamborghini Countach LP 500 powraca jako pasjonująca rekonstrukcja przeprowadzona na zlecenie ważnego kolekcjonera przez Automobili Lamborghini’s Polo Storico. Prace przy rekonstrukcji trwały ponad  25 000 godzin. Wkład Lamborghini Centro Stile był fundamentalny przy rekonstrukcji karoserii i nadzorowaniu stylizacji.

„Lamborghini Countach LP 500 na nowo odkrył samochody o wysokich osiągach” – powiedział Stephan Winkelmann, Prezes i Dyrektor Generalny Automobili Lamborghini – „stał się ikoną pod względem przekazu stylistycznego, która nawet dziś, po dziesięcioleciach, wciąż inspiruje współczesne Lamborghini. Rekonstrukcja pierwszego Countacha w roku, w którym obchodzimy 50 rocznicę powstania tego modelu, jest czymś niezwykłym, ponieważ pozwala nam podziwiać legendarnego LP 500 z 1971 roku na własne oczy po raz pierwszy od tak wielu lat.”

Podczas Salonu Samochodowego w Genewie w marcu 1971 roku Automobili Lamborghini zaprezentowało samochód koncepcyjny – Lamborghini Countach LP 500. Samochód ten natychmiast stał się gwiazdą targów, a jego zdjęcia szybko stały się viralem, zostały opublikowane w najważniejszych magazynach na całym świecie. Ten nowy model miał zastąpić legendarną Miurę i zapisać nową kartę w historii motoryzacji, zarówno pod względem technologii, jak i designu. Po trzech latach, LP 500 został poświęcony w testach zderzeniowych w marcu 1974 roku.

Pod koniec 2017 roku, miłośnik klasycznych samochodów i ważny klient Lamborghini zapytał Polo Storico, czy istnieje możliwość stworzenia rekonstrukcji Lamborghini Countacha LP 500, legendarnego modelu znanego jedynie dzięki zdjęciom z tamtych czasów.

Pierwsze miesiące zostały poświęcone na zdobycie wszystkich dostępnych materiałów i podjęcie dogłębnej analizy. „Kluczowe było zebranie dokumentów” – podkreślił Giuliano Cassataro, szef serwisu i Polo Storico. „wiele uwagi poświęcono wszystkim szczegółom samochodu, ich ogólnej spójności i specyfikacji technicznej”. Fotografie, dokumenty, raporty ze spotkań, oryginalne rysunki oraz wspomnienia niektórych bohaterów tamtych czasów: wszystko to przyczyniło się do jak najdokładniejszego odtworzenia formy i funkcji każdego detalu. Wsparcie Fondazione Pirelli było również kluczowe w dostarczeniu historycznych materiałów archiwalnych, które pozwoliły odtworzyć opony montowane w oryginalnym modelu LP500.

Prace rozpoczęły się od podwozia, które całkowicie różni się od ramy kolejnych modeli Countacha. Oprócz fizycznego przeprojektowania, Polo Storico musiało zdecydować, jaki system pracy zastosować do jego budowy, aby uwzględnić ówczesne metody produkcji. Ta sama procedura została zastosowana do nadwozia, z różnymi nowoczesnymi instrumentami technologicznymi zastosowanymi do jego analizy. Po osiągnięciu etapu obróbki blacharskiej, technologia ustąpiła miejsca tradycyjnemu systemowi włoskiemu, wykonywanemu przez „battilastra” przy użyciu jego kreatywności i narzędzi. Podobny proces zastosowano w przypadku wnętrza, w którym znalazły się podświetlane przyrządy diagnostyczne, dokładnie tak jak w prototypie z 1971 roku.

Dla wszystkich elementów mechanicznych, podobnie jak w 1971 roku, użyto oryginalnych części zamiennych Lamborghini lub odrestaurowanych komponentów z tamtych czasów, a w przypadku ich braku, części zostały całkowicie zrekonstruowane.

W celu rekonstrukcji historycznej części oryginalnego projektu, Polo Storico zwróciło się do Lamborghini Centro Stile, gdzie zespół pod kierownictwem Mitji Borkerta, szefa designu, rozpoczął pracę nad bardzo wymagającym projektem. „Lamborghini Countach LP 500 ma ogromne znaczenie dla firmy, ponieważ dał początek DNA projektowemu wszystkich kolejnych modeli” – powiedział Mitja Borkert. „Aby przywrócić samochód, który zadebiutował w Genewie w 1971 roku, opracowano model stylizacyjny w skali 1:1. Samochód został utracony, ale pozostała po nim obszerna dokumentacja fotograficzna. Z takim podejściem postanowiliśmy zmierzyć się z tym projektem. Wychodząc od publikacji z tamtych czasów, od zdjęć na kartach homologacyjnych i innych materiałów odzyskanych z Polo Storico, byliśmy w stanie zastosować matematykę niezbędną do stworzenia pierwszego modelu w skali 1:1. Największym wyzwaniem było odtworzenie dokładnej objętości samochodu, a do tego wykorzystaliśmy możliwość wykonania skanu 3D naszego LP 400 (podwozie 001), który był ogromnym źródłem informacji. Zajęło nam to w sumie 2000 godzin pracy, aby uzyskać ostateczny model o satysfakcjonujących nas liniach. Dokładnie taka sama procedura została zastosowana w przypadku wnętrza.”

Współpraca z firmą Pirelli – istniejącą od 1963 roku – przy rekonstrukcji opon zamontowanych w prototypie Lamborghini Countach LP 500 okazała się nieoceniona. Dzięki zdjęciom i materiałom zachowanym w archiwach Fondazione Pirelli, możliwe było wykorzystanie oryginalnych planów opony Cinturato CN12 zamontowanej na LP 500 podczas jego genewskiego debiutu. Na podstawie tych dokumentów technicy mediolańskiej firmy opracowali oponę Cinturato CN12 z gamy Pirelli Collezione, dzisiejszej linii opon dedykowanych najbardziej kultowym samochodom zbudowanym w latach 1930-2000, które zachowują oryginalność gumy, łącząc wizerunek vintage z nowoczesną technologią. Opony Pirelli Cinturato CN12 dla Lamborghini Countach LP 500 były dostarczane w rozmiarach 245/60R14 na przód i 265/60R14 na tył, i są teraz wyposażone w ten sam wzór bieżnika i estetykę jak w latach 70-tych, ale z nowoczesną mieszanką i strukturą.

Gdy przyszło do wyboru koloru, archiwa PPG okazały się kluczowe, pozwalając na zidentyfikowanie, po dokładnej analizie, dokładnego składu do produkcji użytego żółtego koloru, określonego jako „Giallo Fly Speciale”.

Lamborghini Polo Storico

Lamborghini Polo Storico, zainaugurowane w 2015 roku, jest działem Automobili Lamborghini, odpowiada za zachowanie historycznej tożsamości firmy z Sant’Agata Bolognese. Do jej głównych zadań należy certyfikacja i renowacja wszystkich samochodów Lamborghini wyprodukowanych do 2001 roku. W tym celu, Polo Storico nadzoruje zachowanie i pozyskiwanie nowych źródeł do archiwów firmy, co pozwala na ustalenie i zachowanie wartości wszystkich klasycznych Lamborghini. Ze względu na prośby entuzjastów klasycznego Lamborghini, szczególną uwagę poświęca się produkcji części zamiennych, które nie są już dostępne na rynku.

materiał powstał dzięki Automobili Lamborghini S.p.A.

 


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine