Enter your search keyword or phrase and press enter.

3 listopada, 2023

DOSKONAŁOŚĆ ARCHITEKTURY KOSTARYKAŃSKIEJ: EKSKLUZYWNY WYWIAD Z RODERICKIEM ANDERSONEM Z SARCO ARCHITECTS, TRZYKROTNYM ZDOBYWCĄ NAGRODY LUXURY LIFESTYLE AWARD

DOSKONAŁOŚĆ ARCHITEKTURY KOSTARYKAŃSKIEJ: EKSKLUZYWNY WYWIAD Z RODERICKIEM ANDERSONEM Z SARCO ARCHITECTS, TRZYKROTNYM ZDOBYWCĄ NAGRODY LUXURY LIFESTYLE AWARD

Gratulacje dla SARCO Architects za trzecie z rzędu zwycięstwo! Firma w 2023 roku zdobyła prestiżowe tytuły Best Luxury Architect Studio w Kostaryce i Best Luxury Villa Architecture za Paraiso 354 w Kostaryce, oba przyznane przez Luxury Lifestyle Awards.

Firma architektoniczna, kierowana przez wizjonera Rodericka Andersona, jest znana ze swojego wyjątkowego wkładu w bogatą architekturę.

W naszej rozmowie mieliśmy przyjemność zagłębić się w wielokrotnie nagradzane arcydzieło Rodericka, rezydencję Paraiso 354, i poznać jego charakterystyczne podejście do luksusowego projektu architektonicznego.

Luxury Lifestyle Awards: Gratulujemy zdobycia nagrody Luxury Lifestyle Award 2023 dla najlepszego luksusowego studia architektonicznego w Kostaryce i najlepszej luksusowej architektury – willi Paraiso 354 w Kostaryce. Co te wyróżnienia oznaczają dla Ciebie i Twojego zespołu?

Roderick Anderson: To dla nas wielki zaszczyt nie tylko wygrać po raz kolejny za jeden z naszych wspaniałych projektów luksusowych rezydencji, ale co ważniejsze, zdobyć po raz drugi nagrodę dla najlepszego luksusowego studia architektonicznego w Kostaryce. Jako zdobywcy już kilkunastu międzynarodowych nagród w dziedzinie projektowania, wspaniale jest widzieć, że wiele podmiotów docenia nasz talent, wysiłek i dbałość o szczegóły w naszych projektach. Ogromną przyjemność sprawia nam nie tylko zdobywanie tych nagród, ale także zapewnianie naszym klientom wartość dodaną do ich nieruchomości poprzez zdobycie różnych międzynarodowych nagród za wzornictwo.

LLA: Zdobycie dwóch nagród Luxury Lifestyle Awards w 2023 roku to znaczące osiągnięcie. Jak planujesz wykorzystać to uznanie, aby jeszcze bardziej wzmocnić reputację swojego studia i rozszerzyć swoją obecność na luksusowym rynku architektonicznym?

R.A: Wyraźnie koncentrujemy się na pracy na specyficznym rynku luksusowych domów z najwyższej półki dla międzynarodowych klientów. Jest to nie tylko nasz preferowany rodzaj projektu, ale także miejsce, w którym odnosimy największe sukcesy i gdzie wszystkie nasze systemy i zintegrowane podejście do projektowania dają najlepsze wyniki. Zdobycie dwóch nagród Luxury Lifestyle Awards w 2023 r. (a także bycie poprzednimi zwycięzcami i częścią Top 100 Architects and Designers w 2022 r.) zwiększa nasze międzynarodowe uznanie dla naszego talentu i jakości naszej pracy. Są to kluczowe elementy naszej marki, na które nasi klienci zwracają uwagę przy wyborze firmy architektonicznej do swoich projektów.

LLA: Rezydencja Paraiso 354 oferuje zapierające dech w piersiach widoki na ocean i nietkniętą dolinę. Czy możesz omówić kwestie projektowe, które pozwoliły Ci zmaksymalizować te oszałamiające naturalne widoki i stworzyć wyjątkowe wrażenia?

R.A: Integracja widoków jest zawsze najważniejszym elementem naszych projektów. W Kostaryce jesteśmy uprzywilejowani wspaniałą naturalną scenerią w wielu naszych lokalizacjach. Doskonale rozumiemy, że wizualna przyjemność z podziwiania naszych niesamowitych krajobrazów i widoków na ocean to jedne z głównych powodów, dla których nasi klienci decydują się na zakup nieruchomości w Kostaryce. Naszym zadaniem jest więc tworzenie projektów, które nie tylko w pełni wykorzystują te widoki, ale także eksponują je i sprawiają, że są jeszcze bardziej oszałamiające. Jest to podstawa nie tylko tego, gdzie umieszczamy określone elementy naszego projektu, ale także jak zaprojektować te konkretne przestrzenie, aby nie tylko zatrzeć granice obszarów wewnętrznych i zewnętrznych, ale także stworzyć domy, które staną się naprawdę wyjątkowe. Koncentrujemy się na tym, aby te piękne naturalne obrazy były jeszcze bardziej oszałamiające dzięki odpowiedniemu kadrowaniu, orientacji, a nawet doborowi materiałów. Zawsze chcemy stworzyć potrzebną przejrzystość widoków lub stworzyć obraz odbijający oszałamiające zachody słońca na wodzie w basenie.

LLA: Zrównoważony rozwój i przyjazność dla środowiska stają się coraz ważniejsze w świecie luksusowej architektury. W jaki sposób SARCO Architects włącza zrównoważone elementy do swoich projektów, zachowując jednocześnie wysoki poziom luksusu?

R.A: To bardzo trudna równowaga, którą zawsze uwzględniamy w naszych projektach. Nasi klienci zawsze będą chcieli najlepszych z najlepszych, ale jednocześnie stają się coraz bardziej świadomi tego, że projekty muszą być przyjazne dla środowiska. Koncentrujemy się na projektowaniu domów, które nie tylko wykorzystują materiały przyjazne dla środowiska, ale w miarę możliwości preferują materiały pozyskiwane lokalnie. Dodatkowo, efektywność energetyczna jest kluczowym elementem naszych luksusowych domów. Jedną z głównych strategii, które lubimy wdrażać, jest zaprojektowanie jak największej powierzchni domu w częściach zewnętrznych, zadaszając obszary na świeżym powietrzu. Lubimy tworzyć wszystkie możliwe ciągi komunikacyjne, klatki schodowe itp. jako przestrzenie na świeżym powietrzu, co znacznie zmniejsza zapotrzebowanie naszych domów na energię. Ponownie, jest to trudne, ponieważ nasi klienci zazwyczaj nie chcą, aby ich dom był, jak niektórzy nazywają „luksusem boso”, co w ich odczuciu zmniejsza ekskluzywność i jakość ich domów.

LLA: Twoje studio koncentruje się na tworzeniu luksusowych domów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Czy możesz podzielić się kilkoma spostrzeżeniami na temat procesu współpracy z klientami, aby zapewnić realizację ich unikalnych wizji?

R.A: Na początku przeprowadzamy wiele rozmów, aby jak najlepiej poznać naszych klientów. Chociaż jest oczywiste, że nasze luksusowe domy mają wspólną linię projektową, tak naprawdę nie mamy ustalonego stylu projektowania. A to dlatego, że lubimy słuchać naszych klientów, rozumieć, co najważniejsze, jak chcą, aby ich dom był „odczuwany” i jak chcą się czuć, spędzając czas w swoim nowym domu w raju. Następnie naszym zadaniem jest zinterpretowanie osobowości i pragnień naszych klientów i przekształcenie ich w spektakularne projekty, aby mogli cieszyć się i spędzać bezcenny czas z rodziną i przyjaciółmi oraz tworzyć wspomnienia na długie lata.

LLA: Kostaryka słynie z oszałamiających naturalnych krajobrazów. W jaki sposób środowisko i kultura tego kraju wpływają na Twoje projekty architektoniczne, zwłaszcza w projektach takich jak Paraiso 354?

R.A: Przede wszystkim przejrzystość i umożliwienie wszystkim najważniejszym przestrzeniom w domu podziwiania wspaniałych widoków jest istotnym elementem naszych projektów. Jednak wiąże się to również ze zrozumieniem naszych warunków pogodowych i kwestii takich jak ciepło, jeśli niektóre powierzchnie są zbyt odsłonięte. Mimo że wszyscy uwielbiają widoki na ocean skierowane na zachód, aby cieszyć się zachodami słońca, wiąże się to z potrzebą rozległych nawisów, aby obszary te nadawały się do zamieszkania. W Paraiso 354 uznaliśmy, że mamy okazję w pełni wykorzystać piękny widok na północną zatokę i wewnętrzną dolinę, i zdecydowaliśmy się umieścić ukierunkować wszystkie sypialnie na ten widok. W ten sposób właściciele mogą cieszyć się tym odmiennym i majestatycznym pięknem przyrody, jednocześnie ciesząc się niższymi temperaturami w pokojach i na zewnątrz, a także znacznym wzrostem efektywności energetycznej dzięki skierowaniu tych obszarów na północ.

LLA: Rynek luksusu nieustannie ewoluuje. Jakie trendy pojawiają się w luksusowych projektach architektonicznych i w jaki sposób architekci SARCO pozostają na bieżąco?

R.A: Widzimy, że nasi klienci coraz bardziej zwracają uwagę na środowisko i rozumieją, że ich projekt ma wpływ na naturę. Jak zaprojektować luksusowy dom, który wygląda jak należy, który pozwala naszym klientom naprawdę cieszyć się spędzaniem coraz większej ilości czasu w ich domach, ale jednocześnie zmniejsza wpływ na środowisko i obniża zapotrzebowanie na energię, jest jednym z głównych zadań. Staranny dobór nowych materiałów, które nadal mogą wyglądać luksusowo, ale które nie mają ogromnego wpływu na środowisko podczas ich wydobycia lub produkcji, jest coraz ważniejszy. Łączenie lokalnych lub rodzimych materiałów, takich jak naturalny kamień wulkaniczny i drewno tropikalne, z odpowiednią weryfikacją ich pochodzenia, jest równie ważne. Musimy zawsze być na bieżąco z trendami rynkowymi i stosować je oraz interpretować w odniesieniu do naszych lokalnych warunków, aby nasze projekty zawsze były wyjątkowe i wyglądały, jakby należały do miejsca, w którym się znajdują.

LLA: Nagrody Luxury Lifestyle Awards są świadectwem wyjątkowej jakości waszej pracy. Czy możesz opowiedzieć nam o zaangażowanym zespole i profesjonalistach, którzy przyczyniają się do realizacji Twoich wizji architektonicznych?

R.A: W rzeczywistości jesteśmy małym biurem i wolimy pozostać mali, aby zawsze móc zapewnić bardzo osobistą i indywidualną obsługę naszym wysokiej klasy klientom. Wolimy pracować nad mniejszą liczbą projektów rocznie, ale utrzymujemy wysoki poziom dbałości o szczegóły i tam, gdzie mogę osobiście pozostać zaangażowany w projektowanie, detalowanie i budowę naszych projektów, jestem zawsze obecny. Nasz zespół składa się z dwóch starszych architektów, dwóch architektów projektu, projektanta wnętrz i dwóch techników modelowania BIM, którzy są dobrze zapowiadającymi się młodymi architektam. Ja pracuję jako dyrektor generalny i dyrektor ds. projektowania, gdzie jestem osobiście zaangażowany w fazy projektowania, koordynację i rozwiązywanie problemów z zespołami inżynierów oraz w realizację projektu i nadzór budowlany. Do tego dochodzą inżynierowie budowy i asystenci odpowiedzialni za codzienne funkcjonowanie projektów w budowie. Co ciekawe, w naszym zespole większość członków to kobiety, co jest nieco poza normą w branży zdominowanej przez mężczyzn.

LLA: Patrząc w przyszłość, jakie ekscytujące projekty SARCO Architects ma w przygotowaniu i czego możemy oczekiwać od studia w nadchodzących latach?

R.A: Obecnie finalizujemy szczegóły dotyczące nowego projektu o nazwie Villa Cantera. Jest to nasz najnowszy projekt w luksusowym kurorcie Peninsula Papagayo w Guanacaste. Wkrótce pojawią się zdjęcia i informacje na temat Villa Cantera, ponieważ będzie to naprawdę oszałamiający dom. Mamy również inne interesujące projekty w przygotowaniu, w tym jeden bardzo ambitny luksusowy projekt mieszkaniowy, w którym SARCO Architects będzie jedyną firmą projektową dla całego przedsięwzięcia.

Dziękujemy za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i jeszcze raz gratulujemy zasłużonego uznania. Aby zobaczyć prace SARCO, odwiedź ich stronę internetową: https://www.sarcoarchitects.com/


Instagram / #Luxuryboutiquemagazine